Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 20. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Obrana zvažuje právní kroky kvůli zrušené výstavbě v ÚVN

Obrana zvažuje právní kroky kvůli zrušené výstavbě v ÚVN

Obrana zvažuje právní kroky kvůli zrušené výstavbě v ÚVN

19.9.2011 18:56, Zdroj: ČTK

Ministerstvo obrany zvažuje právní kroky vůči svému minulému vedení kvůli zrušenému miliardovému projektu výstavby v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). Přestože byl projekt zrušen, přijde ministerstvo o desítky milionů z rozpočtu. V době podepsání smlouvy byl ministrem obrany Martin Barták. Podle dřívějších informací médií byl klíčovým mužem, který o uzavření smlouvy na výstavbu nových pavilonů ve vojenské nemocnici usiloval, jeho náměstek Jan Fulík. Stál údajně i za kontroverzním nákupem transportních letadel CASA.

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který projekt prověřil, v dnešní zprávě uvedl, že obrana i přes zrušení projektu zaplatí z rozpočtu 217 milionů korun, které vynaloží na poradenské služby a úhradu nákladů soukromému investorovi. Nemocnice podle něj část peněz na výstavbu vynaložila zbytečně. Náklady investorovi nemusela platit, konstatoval NKÚ.

Obrana se nicméně vůči uváděné částce ohradila. Podle ní se jedná o 186 milionů, z toho jednorázová kompenzace partnerské soukromé firmě činí 143 milionů korun, zbytek stály poradenské služby, uvedl mluvčí obrany Jan Pejšek.

Podle ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) nevynaložil jeho úřad peníze zbytečně. "Ministerstvo obrany sledovalo při ukončení projektu PPP jediný cíl. Co nejvíce eliminovat případné škody, které by státu v souvislosti s tímto zbytečným projektem vznikly. Proto jsme zamezili realizaci vysoce nákladného projektu," sdělil ČTK prostřednictvím svého mluvčího ministr obrany Vondra.

Pokud by obrana ušlé peníze investorům nezaplatila, pravděpodobně by České republice hrozila mezinárodní arbitráž. "Na rozdíl od jiných projektů z minulosti jsme přijatým řešením zabránili případným arbitrážím," uvedl Vondra. Na riziko mezinárodního soudního procesu obranu upozornily ministerstvo financí, stejně jako právní analýza advokátní kanceláře Havel, Holásek & Partners, dodal Pejšek.

Za postup Vondrova úřadu se dnes postavilo i ministerstvo financí. "Nemáme žádné informace o tom, že by zvolený postup byl neefektivní," řekl ČTK mluvčí resortu Ondřej Jakob.

Nynější vedení resortu v čele s Vondrou se domnívá, že projekt výstavby nových budov v ÚVN měl být ukončen již ve fázi příprav. "Akceptujeme proto zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu, že bývalé vedení ministerstva obrany pochybilo v tom, že nepředložilo projekt po několikanásobném navýšení jeho finanční náročnosti vládě k opětovnému schválení. V této souvislosti nyní zvažujeme i možné právní kroky vůči odpovědným osobám," sdělil ČTK Pejšek.

"Bohužel, tehdejší vedení ministerstva obrany a ÚVN dovedly projekt PPP až ke schválení smlouvy vládou ČR v květnu roku 2010. K tomuto kroku došlo i přes zásadní navýšení finanční náročnosti a nedostatečné posouzení výhodnosti projektu," dodal mluvčí.

Původní záměr vystavět v ÚVN nové pavilony odsouhlasila už vláda Mirka Topolánka (ODS) v roce 2007, soutěž pak vyhrálo konsorcium Prague Military Hospital Consession, v němž má čtvrtinový podíl stavební gigant Metrostav. Smlouvu s ním stvrdila úřednická vláda Jana Fischera loni několik dní před volbami.

Nynější vláda premiéra Petra Nečase (ODS) ukončila plánovanou výstavbu nových pavilonů ve vojenské nemocnici v polovině srpna. Konec projektu odůvodnila mimo jiné napjatým rozpočtem ministerstva obrany, pod nějž ÚVN spadá. Dalším důvodem bylo vyjádření antimonopolního úřadu, který varoval před možným napadením veřejné soutěže na projekt ze strany neúspěšných uchazečů, pokud by byl projekt kvůli úsporám pozměněn.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 2, počet hlasů: 1.


Komentáře čtenářů

josefII 20.9.2011 08:56

ta fotka to je reklama na veprove konzervy?

Čuník 25.11.2011 10:44

Ne. Tato reklama je na vepřovou hlavu.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (7.9 + 18.3) *

Zpět na přehled