Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 26. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Obrana zrušila nákup aut pro zpravodajce, prý kvůli úsporám

Obrana zrušila nákup aut pro zpravodajce, prý kvůli úsporám

Obrana zrušila nákup aut pro zpravodajce, prý kvůli úsporám

19.1.2012 16:08, Zdroj: ČTK

Ministerstvo obrany zrušilo plánovaný nákup trojice obrněných vozidel Jackal, která požadovalo Vojenské zpravodajství kvůli nasazení v Afghánistánu. Vedení resortu zrušení nákupu odůvodnilo šetřením a stahováním vojáků ze zahraniční mise, sdělil ČTK mluvčí ministerstva Jiří Štábl. Podle serveru Ekonom.cz, který na rušení nákupu upozornil, měla k zakázce blízko firma MPI Group zbrojaře Michala Smrže. Ten je podle neoficiálních informací stíhán v kauze údajné korupce při dodávce terénních nákladních automobilů Tatra pro armádu. 

Speciální síly, které patří pod Vojenské zpravodajství, v Afghánistánu zjistily, že jim pro jejich činnost chybí bojové podpůrné vozidlo. Ministerstvo proto plánovalo nakoupit tři vozidla HMT Extenda Jackal. "Výhodou oproti ostatním stávajícím vozidlům je možnost nasazení vzduchem z vrtulníku CH-47," řekl ČTK Štábl. 

Ministr obrany ale nakonec plánovaný nákup zrušil. "Bylo to mé rozhodnutí, učiněné v dohodě s Vojenským zpravodajstvím," vzkázal prostřednictvím tiskového oddělení ministerstva šéf resortu Alexandr Vondra. Změna podle něj souvisí se stahováním vojáků z Afghánistánu a potřebou připravit speciální síly na "na jiné úkoly, které nastanou po afghánské misi". "Jackaly by se stejně do Afghánistánu už nedostaly," dodal Vondra. Za zrušením nákupu byly podle Štábla i úspory v rozpočtu resortu. 

Podle dnešních informací serveru Ekonom.cz chtělo ministerstvo vozidla koupit bez výběrového řízení. "Oznámení o zadání této veřejné zakázky bylo uveřejněno dne 26. srpna 2011 na webu ministerstva obrany a současně také v elektronickém věstníku Evropské obranné agentury," namítl Štábl. Vojenské zpravodajství podle webu obrněnce vybralo, aniž by dalo šanci jiným výrobcům. Jackaly přitom do ČR dodává pouze Smržova firma MPI, uvedl server. 

Podnikatel Smrž je podle neoficiálních informací stíhán kvůli údajnému pokusu o podvod. Po vedoucím pracovníkovi Tatry prý požadoval úplatek za to, že využije svého vlivu a zajistí odstranění "obchodních potíží" souvisejících se zakázkou na dodávkou automobilů pro armádu. Druhým stíhaným ve stejné kauze je exministr obrany Martin Barták.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (14.8 + 4.3) *

Zpět na přehled