Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 20. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Obrana za dovezenou techniku utratila nejvíce v roce 2005

Obrana za dovezenou techniku utratila nejvíce v roce 2005

Obrana za dovezenou techniku utratila nejvíce v roce 2005

29.3.2011 20:00, Zdroj: ČTK

Nejvíce peněz za dovezený vojenský materiál utratilo ministerstvo obrany v roce 2005. Celková částka za nakoupenou armádní techniku tehdy činila téměř 730 milionů eur (18,375 miliardy korun podle aktuálního kurzu). Vyplývá to ze statistik zveřejněných na internetových stránkách ministerstva průmyslu a obchodu. V uvedeném "rekordním" roce si Česko pronajalo 14 stíhacích letounů Jas-39 Gripen od švédské vlády. 
 

   Druhou největší částku za nákup techniky ze zahraničí utratila obrana v roce 2007, kdy vynaložila přes 190 milionů eur (4,75 miliardy korun). Resort tehdy podepsal například smlouvy na nákup několika obrněnců iveco a dingo. 
 

    Téměř 180 milionů eur (4,5 miliardy korun) obrana vynaložila v roce 2009. Pro vojáky tehdy pořídila transportní letadla CASA C-295M. Na jaře téhož roku podepsal resort smlouvu na dodávku obrněných vozidel pandur, ke konci roku pak bez výběrového řízení nakoupil další obrněnce iveco. 
 

    Nákupy vojenské techniky ze zahraničí byly dosud přes zprostředkovatelské firmy. Kromě pronájmu gripenů, který byl realizován jako mezivládní dohoda, byly do ostatních akvizic armádní techniky ze zahraničí zapojeny firmy Omnipol, MPI Group či Praga-Export. 
 

    Vláda premiéra Petra Nečase (ODS) si vytkla za cíl nákupy přes prostředníky výrazně omezit, neboť prý zakázky neúměrně prodražují. Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) proto vypracoval novelu zákona, která obraně umožní nakupovat zahraniční techniku přímo. Novelu ve středu projedná vláda. Pokud by novela platila už nyní, mohl resort na zakázkách z uplynulých šesti let ušetřit až 1,5 miliardy korun, uvedl dnes na tiskové konferenci Vondra. 
 

    Ministerstvo naopak plánuje využít prostředníků v případě, kdy bude potřeba podpořit vývoz výrobků českých zbrojních firem za hranice. Cílem je zvýšit konkurenceschopnost českého obranného průmyslu. 
 

    Vondra chce v čele resortu také prosadit změnu systému nákupů. Úpravu systému veřejných zakázek ministerstvo právě připravuje. Mimo jiné plánuje zavést takzvaný rodný list zakázky, který bude vystaven na internetu a bude sloužit veřejné kontrole armádních nákupů. 
 

    Vondra je v současnosti terčem kritiky kvůli údajně předraženým zakázkám za ozvučení akcí doprovázejících české předsednictví EU v první polovině roku 2009. Tehdy byl z pozice vicepremiéra pro evropské záležitosti za organizaci předsednictví zodpovědný. Své chystané reformy v armádě nyní uvádí jako příklad své netolerance ke zneužívání moci k politickým cílům a k rozkrádání veřejných prostředků.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (35.1 + 7.5) *

Zpět na přehled