Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Obrana ušetří stovky milionů, pro vojáky ale potřebuje miliardu

Obrana ušetří stovky milionů, pro vojáky ale potřebuje miliardu

Obrana ušetří stovky milionů, pro vojáky ale potřebuje miliardu

21.4.2011 13:51, Zdroj: ČTK

Ministerstvo obrany předpokládá, že v příštích dvou letech dokáže - pokud vláda schválí spuštění plánů obsažených v takzvané Bílé knize obrany - ušetřit každoročně několik stovek milionů korun. Ve střednědobém horizontu by se úspory mohly vyšplhat na jednotky miliard, řekl dnes novinářům ministr obrany Alexandr Vondra.
  

  Ministerstvu, které nyní hospodaří s asi 49 miliardami, se budou úspory hodit. Chce se totiž pokusit kompenzovat vojákům zdanění jejich příspěvku na bydlení, které by mělo začít platit od počátku příštího roku. Ministr Vondra dnes novinářům řekl, že na kompenzace bude potřeba přibližně miliarda korun.
   

 "Potřebujeme prostředky ke stabilizaci armádního personálu," přiznal ministr. Pokud se nic nezmění a zdanění příspěvků začne od ledna platit bez kompenzací pro vojáky, nastane podle Vondry "krizová situace". Pro mnoho mužů a žen v uniformách tvoří desetitisícový příspěvek na bydlení podstatnou část jejich měsíčního příjmu.
    

Detailní podobu kompenzací nechtěli dnes Vondra ani jeho první náměstek Jiří Šedivý před novináři zveřejnit s tím, že je brzy představí. "Pro zachování alespoň určité míry konkurenceschopnosti a také schopnosti udržet vojáky a přitahovat je v náležité kvalitě se prostě nesmějí příjmy nadále výrazně snižovat," zdůraznil náměstek Šedivý.
   

 Nový model, na jehož základě bude vyplácen přídavek na bydlení, je proto nyní zásadní. Pokud bude skutečně muset být zdaněn, o čemž vyjednavači resortu stále s úředníky jiných ministerstev diskutují, připravuje obrana model, který dá jasná pravidla kompenzací. "Zároveň bude zvýšena adresnost přídavku, čímž chceme navrátit tomuto nástroji jeho původní smysl," vysvětlil.
   

 "Sebelepší technika bez kvalitního personálu, armáda bez kvalitních vojáků, to by postrádalo smysl," dodal Šedivý. Cílem vedení ministerstva je proto udržet dosavadní faktický stav okolo 22.000 vojáků a především zabránit odchodu stovek těch kvalitních. Papírově má mít armáda přes 26.000 příslušníků.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (35.9 + 26.7) *

Zpět na přehled