Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 22. 4. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Obrana koupí soubojový simulátor za 289 milionů od firmy Saab

Obrana koupí soubojový simulátor za 289 milionů od firmy Saab

Obrana koupí soubojový simulátor za 289 milionů od firmy Saab

3.9.2018 14:07, Zdroj: ČTK

Praha - Ministerstvo obrany koupí taktický soubojový simulátor TSS od společnosti Saab Czech. Zaplatí za něj zhruba 289 milionů korun bez DPH. Vládu bude o zakázce v úterý informovat ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). ČTK to dnes sdělil Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Soubojový simulátor umožňuje armádě uspořádat cvičení, při kterém počítač sleduje "ztráty" jednotek. Umožňují mu to laserové senzory a zářiče, které mají vojáci připevněny na zbraních a po těle. Počítač tak vyhodnotí jejich "zásah" a může je při "zabití" vyřadit z boje nebo při "zranění" vyzvat k ošetření.

"Prostřednictvím tohoto zařízení získá Armáda České republiky odpovídající nové schopnosti provádění taktického výcviku jednotek začleněných do úkolových uskupení a manévrových jednotek armády," podotkl Fajnor. Cvičit tak podle něj bude možné různé druhy operací včetně boje v zastavěném prostoru.

Ministerstvo obrany rozhodlo, že simulátor koupí přímo od společnosti Saab. "Na základě specifikace zpracované Generálním štábem Armády České republiky bylo nakonec rozhodnuto o pořízení simulátoru od společnosti Saab, který plně odpovídá armádním požadavkům," uvedl Fajnor.

Deník Právo předminulý týden uvedl, že podobný systém by armádě mohl dodat státní podnik LOM Praha a jeho dceřiná firma VR Group, která se na výrobu bojového simulátoru připravovala ve spolupráci s německou firmou Rheinmetall. Mluvčí armády Vlastimila Cyprisová Právu řekla, že marketingový průzkum z roku 2017 ukázal, že bude snazší rozšířit schopnosti systému od Saabu. Ten vojáci používají pro obrněnce Pandur.

Ministerstvo výběr hájí i tím, že simulátor od firmy Saab umožní cvičit společně s dalšími jednotkami z NATO. Podle Fajnora je možné tento systém propojit u 12 evropských armád a u americké jednotky v Německu.

"Uzavření smlouvy se předpokládá nejpozději do 15. prosince 2018 s tím, že realizována bude v letech 2019 a 2020," dodal mluvčí.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (24.9 + 27.7) *

Zpět na přehled