Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Obrana: Díky nákupům přes alianční agenturu se ušetřilo 80 mil.

Obrana: Díky nákupům přes alianční agenturu se ušetřilo 80 mil.

Obrana: Díky nákupům přes alianční agenturu se ušetřilo 80 mil.

30.1.2012 22:00, Zdroj: ČTK

Podle vedení ministerstva obrany se loni resortu podařilo ušetřit díky nákupům přes alianční agenturu NAMSA téměř 80 milionů korun. Novinářům to dnes řekl náměstek pro obranné akvizice Rudolf Blažek. Protože se nová forma nákupu ministerstvu vyplatila, plánuje letos přes agenturu pořídit belgické kulomety Minimi, munici či náhradní díly pro obrněná vozidla.

"Počítáme s tím, že munici v objemu přibližně 220 milionů korun opět nakoupíme přes NAMSA," uvedl na tiskové konferenci Blažek. Agentura je podle něj "velice perspektivní a užitečný nástroj".

Letos chce obrana utratit zhruba 40 až 50 milionů korun za nákup přibližně 50 nových kulometů, kterými postupně přezbrojuje své vojáky. V ceně je i výbava zbraní, například přístroje pro noční vidění nebo laserové zaměřovače, řekl ČTK ředitel sekce vyzbrojování Pavel Bulant. "Cena vybavení může cenu vlastního kulometu zdvojnásobit i ztrojnásobit," vysvětlil Bulant. Cílem je v následujících letech vybavit armádu zhruba 300 až 320 novými kulomety, dodal ředitel.

Zbraně chce ministerstvo obrany nakoupit společně s Polskem, které má zájem o stejný druh kulometů. Země nakupující přes agenturu NAMSA by tak mohly využít množstevní slevy. O možnosti společného nákupu nedávno v Polsku jednal ministr obrany Alexandr Vondra.

Další miliony letos ministerstvo obrany utratí za náhradní díly a munici pro stávající zbraně. Podle Bulanta jde o střelivo do ručních zbraní, ale i velkorážních kulometů nebo kanonů.

Ministerstvo obrany agenturu NAMSA loni začalo k nákupům používat poprvé. V jiných členských státech aliance jsou přitom takovéto akvizice běžné. Agentura shromažďuje požadavky různých států NATO, které chtějí zakoupit stejnou věc. Díky hromadné objednávce pak často dokáže vyjednat významnou množstevní slevu.

"Prokázalo se nám, že ta úspora je hmatatelná," poznamenal Bulant. Resort podle něj díky nákupům přes NAMSA ušetří v každém případě 20 procent na DPH a dalších přibližně deset procent činí rozdíl ceny oproti nákupům realizovaným v minulých letech.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (36.9 + 30.2) *

Zpět na přehled