Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 26. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Obrana dál spolupracuje s firmou, jíž dřív zrušila smlouvy

Obrana dál spolupracuje s firmou, jíž dřív zrušila smlouvy

Obrana dál spolupracuje s firmou, jíž dřív zrušila smlouvy

26.9.2011 07:04, Zdroj: ČTK

Ministerstvo obrany dál v některých případech spolupracuje s vyškovskou firmou Staeg. Společnost figuruje v několika zakázkách zadaných v éře ministra Martina Bartáka, jež loni jeho nástupce Alexandr Vondra po auditu kritizoval jako předražené. Smlouvy s uvedenou firmou tehdy ministerstvo vypovědělo, týdeník Euro ale ve svém nejnovějším vydání píše, že obrana výpovědi "v tichosti stáhla". Ministerstvo tvrdí, že i přesto ušetří, uvádí Euro.

Audit podle něj zmapoval jedenáct zakázek ve třech oblastech za 422 milionů, v nichž Staeg vyhrál anebo pro vítěze pracoval jako subdodavatel. První z oblastí se týkala dodávek tepla, druhá obsluhy vodohospodářských zařízení a třetí úklidových, pokojských a recepčních služeb. "Podali jsme trestní oznámení, vypověděli příslušné smlouvy a odvolali celkem pět lidí, kteří se účastnili zadání a vyhodnocení zakázek," řekl loni v prosinci generální sekretář ministerstva obrany Jan Vylita.

Euro nyní uvádí, že věcí se sice i dál zabývá policie a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), ale Staeg pro ministerstvo "uklízí bez větších potíží dál". "Navíc od té doby na ministerstvu obrany vyhrál další čtyři výběrová řízení," dodává týdeník.

Co se týká dodávek tepla, obrana podle týdeníku výpovědi stáhla úplně. "...jelikož ministerstvem financí nebylo schváleno zvýšení počtu zaměstnanců Správy vojenského bytového fondu (SVBF), kteří by měli tuto činnost náhradou za firmu vykonávat," zdůvodnil to mluvčí resortu Jan Pejšek. Dodatek smlouvy podle něj snížil cenu za plnění asi o devět procent, což u průměrných nákladů na obsluhu činí úsporu asi 800.000 korun měsíčně oproti původní smlouvě. "Stávající cena je již srovnatelná s konkurencí a za čtyři roky platnosti smlouvy ušetří resort obrany oproti původní smlouvě jen za dodávky tepla 38,5 milionu," uvedl v Euru mluvčí.

Toto vysvětlení ale lidé "dobře informovaní o dění v SVBF" označují podle týdeníku za zavádějící či lživé. Cena prý opravdu klesla, ale proto, že klesl počet míst, kde Staeg tyto služby ministerstvu poskytuje, řekl Euru jeho zdroj. Pokud jde o snížení hodinové ceny, k tomuto kroku Staeg podle mluvčího firmy Lukáše Tomise přistoupil po roce a půl činnosti na dané zakázce, "a to zejména díky optimalizaci řídicích procesů".

V případě smluv, které se týkaly obsluhy vodohospodářských zařízení, se ministerstvu obrany podle Eura skutečně podařilo firmě Staeg smlouvu ukončit. Zakázku pak obrana rozdělila do pěti menších podle pěti lokalit. Ve čtyřech z nich podle mluvčího Pejška opět vyhrála firma Staeg, která tentokrát nabídla nejnižší cenu. "Společnost Staeg v tomto případě žádnou cenu nesnižovala. Pouze reagovala na nově stanovené podmínky vypsané veřejné zakázky, které byly pro tvorbu nových nabídek uchazečů naprosto odlišné od těch předchozích. Proto je jakékoliv porovnávání v tomto směru zcela irelevantní," komentoval to v týdeníku mluvčí firmy Tomis.

U zajišťování úklidu, pokojských a recepčních služeb byla podle Eura v nové soutěži zakázka rovněž rozdělena na pět lokalit. Jeden z účastníků napadl výsledky soutěže a ÚOHS dosud nerozhodl. Zatím uklízí dál Staeg.

Ministerstvo trvá na tom, že oproti původním podmínkám ušetří i za současných okolností 100 milionů. Staeg mezitím podle Eura vyhrál letos další čtyři výběrová řízení, třeba na zimní úklidy od roku 2011 v Táboře.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (31.6 + 47.7) *

Zpět na přehled