Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 21. 6. 2018

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Objem zakázek na projektové práce loni vzrostl na tříleté maximum

Objem zakázek na projektové práce loni vzrostl na tříleté maximum

Objem zakázek na projektové práce loni vzrostl na tříleté maximum

15.2.2016 16:23, Zdroj: ČTK

Praha - Veřejní investoři loni vypsali výběrová řízení na projektové práce za 4,53 miliardy korun, meziročně o 31 procent více. Je to nejvyšší hodnota za poslední tři roky. Jejich počet se meziročně zvýšil o 38,3 procenta na 318. Vyplývá to z nejnovější analýzy, kterou zpracovala společnost CEEC Research na základě dat uveřejněných ve Věstníku veřejných zakázek na konci loňského roku.

"Tříleté maximum v objemu i počtu je velmi dobrou zprávou. Věřme jen, že dojde také k překlopení projektů do reálných stavebních zakázek. Ukazuje se, že veřejná sféra na jedné straně podporuje přípravu nových stavebních projektů. Na druhé straně se však můžeme setkat s byrokratickými obstrukcemi, které dokážou růst velmi rychle zmrazit," uvedl ředitel strategického plánování Cemex Czech Republic Karel Köszegi.

Z výběrových řízení vypsaných v loňském roce jich veřejní investoři zadali konkrétním firmám 49 procent v hodnotě 1,1 miliardy korun, což je zhruba čtvrtina objemu vypsaných zakázek. "Počet bývá většinou vyšší než objem, protože menší zakázky se obecně zadávají rychleji," doplnil ředitel CEEC Research Jiří Vacek. Skutečná cena, za kterou projektové firmy o zakázky soutěžily, však byla o 23 procent nižší.

"Realizovat zakázky za 60 až 70 procent je z dlouhodobého pohledu neudržitelné," uvedl člen představenstva stavební společnosti Hochtief Tomáš Koranda. "Za nízkou cenu stráví projektant na zakázce méně času, což vede ke zhoršené kvalitě výstupu. Při výstavbě našich projektů si na takovýto postup dáváme obzvláště velký pozor," doplnil ředitel developerské společnosti O.M.C. Invest Mário Červenka.

Z výběrových řízení zadaných v roce 2015 a dříve zadali veřejní investoři konkrétním projektovým firmám 501 zakázek, meziročně o 31,2 procenta více. Jejich hodnota meziročně vzrostla o 79,1 procenta na 3,37 miliardy korun.

Celkově loni veřejní investoři vypsali 7471 výběrových řízení za 262,1 miliardy korun, nejméně za posledních pět let. Jejich počet i hodnota se meziročně snížily zhruba o 15 procent.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (11.9 + 16.5) *

Zpět na přehled