Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 21. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Objem veřejných projektových zakázek do července klesl o polovinu

Objem veřejných projektových zakázek do července klesl o polovinu

Objem veřejných projektových zakázek do července klesl o polovinu

12.8.2019 14:23, Zdroj: ČTK

Praha - Veřejní investoři v Česku zadali v prvním pololetí projektovým firmám 254 zakázek za 1,92 miliardy korun. Hodnota meziročně klesla o 52 procent, počet se snížil o necelou pětinu. Objem nově vypsaných projektových zakázek klesl o tři pětiny. Vyplývá to z údajů analytické společnosti CEEC Research, které má ČTK k dispozici.

"Projektová příprava tvoří přibližně dvě až tři procenta hodnoty celé stavby. Ovšem z hlediska významu je to naprosto klíčový prvek, bez kterého stavby v podstatě nemohou vzniknout. Vývoj vypsaných a následně zadaných projektových zakázek ukazuje směr, kterým se české stavebnictví za rok až dva bude ubírat," uvedl ředitel CEEC Research Jiří Vacek.

České stavebnictví loni meziročně vzrostlo o 9,2 procenta, nejvíce od roku 2003. Letos za první pololetí zpomalilo tempo růstu na 3,1 procenta. Táhlo ho hlavně inženýrské stavitelství, tvořené z velké části výstavbou dopravní infrastruktury.

"Pro stavebnictví jsou bohužel typické časté výkyvy. Jak v objemu prací a s tím spojených zakázek, tak v řadě dalších hledisek. Jedním z důvodů je komplikované povolování nových projektů, ale i nízká ochota státu uvádět je vůbec v život. Celá oblast stavebnictví by si určitě zasloužila větší podporu a koncepčnější přístup," doplnil ředitel společnosti Trigema Building Petr Bělina.

Hodnota nově vypsaných projektových zakázek v prvním pololetí meziročně klesla o 60 procent na 1,64 miliardy korun. Počet klesl o necelou třetinu na 104.

V loňském roce hodnota zadaných veřejných zakázek pro projektové firmy meziročně vzrostla o 45 procent na 8,2 miliardy korun. To bylo nejvíce za poslední čtyři roky.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (10.8 + 38.1) *

Zpět na přehled