Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » O prodeji L-159 do Iráku se dál jedná, Vondra optimistou

O prodeji L-159 do Iráku se dál jedná, Vondra optimistou

O prodeji L-159 do Iráku se dál jedná, Vondra optimistou

23.1.2012 13:45, Zdroj: ČTK

O prodeji podzvukových letounů L-159 do Iráku se dál jedná, verdikt nepadl, sdělil dnes ČTK úřad vlády po schůzce premiéra Petra Nečase s vládní iráckou delegací. Ministr obrany Alexandr Vondra později novinářům řekl, že ho jeho irácký protějšek Saadún Dulajmí ujistil o trvajícím zájmu. "Skutečně máme velký zájem o tyto letouny," doplnil irácký ministr. 

Podle vyjádření obou politiků má Irák zájem nejen o již vyrobené nepotřebné a "zakonzervované" letouny, ale i o nové stroje od Aera Vodochody. Z dřívějších informací vyplývá, že by se mělo jednat o zhruba dvě desítky letadel. "Irák má logicky zájem o nová letadla," poznamenal na tiskové konferenci Vondra. 

ČR irácký zájem o nové stroje podporuje, neboť se může stát zárukou dlouhodobé spolupráce, uvedl český ministr obrany. Zároveň ale může blízkovýchodní zemi poskytnout nepoužívaná letadla z armádních rezerv, která mohou být připravena rychleji, než budou vyrobeny stroje nové. Podle obou ministrů totiž Irák chce brzké dodání letadel a co nejkratší dobu jejich přípravy. "Jsem si jist, že dnešní den nás zase o něco přiblíží.. k cíli," prohlásil Vondra. 

Češi mají dlouhodobý zájem podzvukové letouny prodat. O možném prodeji nepotřebných bitevníků hovoří obě strany již více než rok. Při loňské Nečasově cestě na blízký východ irácký premiér Núrí Málikí řekl, že by země mohly obchod s vojenskými letadly "v krátké době" dokončit. Málikí měl do Prahy rovněž přijet, ovšem nakonec zůstal v Iráku kvůli domácím povinnostem. 

O podmínkách prodeje strojů L-159 jedná v Iráku výrobce letadel Aero Vodochody s podporou české vlády. Soupeří ale jak se svým tradičním konkurentem - britským letadlem Hawk, tak s Korejci. Ti nabízejí ve spolupráci s americkou zbrojovkou Lockhead Martin nadzvukový cvičný stroj.

Česko s Irákem nadále vyjednává také o modernizaci iráckých tanků T-72 a vrtulníků Mi-17, připomněl Nečasův kabinet. Dulajmí dnes zmínil i možnost spolupráce v oblasti výcviku vojáků. Česko má v této oblasti Iráku co nabídnout, uvedl na tiskové konferenci po jednání s Vondrou. Zmínil i možnost začít v Iráku znovu vyrábět lehké zbraně, což by podle něj mohlo pomoci české ekonomice.

Nečas dále informoval, že se české firmy účastní výběrových řízení na rekonstrukci současných či výstavbu nových ropných zařízen a že se zapojují se i do rekonstrukce v oblasti vodohospodářské infrastruktury.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (15.7 + 2.7) *

Zpět na přehled