Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 18. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » O post šéfa Lesů ČR se uchází 25 lidí, vítěz má být do konce ledna

O post šéfa Lesů ČR se uchází 25 lidí, vítěz má být do konce ledna

O post šéfa Lesů ČR se uchází 25 lidí, vítěz má být do konce ledna

17.12.2012 19:35, Zdroj: ČTK

Praha - Do výběrového řízení na generálního ředitele státního podniku Lesy České republiky (LČR) se přihlásilo 25 osob. ČTK to dnes sdělila ředitelka odboru komunikace ministerstva zemědělství (MZe) Kateřina Böhmová. Nový šéf firmy by měl být podle ní znám do konce ledna.


Předchozí generální ředitel LČR Svatopluk Sýkora ke konci listopadu rezignoval. Řízením podniku byl následně dočasně pověřen finanční ředitel Michal Gaube.

Dnes v 10:00 vypršela lhůta, do kdy mohli uchazeči o post šéfa státních lesů zasílat ministerstvu své přihlášky. Okamžitě poté byly otevřeny obálky a zahájeno prověřování základních kvalifikačních požadavků.

"V průběhu ledna zasedne výběrová komise, jejímiž členy budou čtyři zástupci ministerstva zemědělství, jeden zástupce Úřadu vlády ČR a jeden zástupce dozorčí rady Lesů ČR. A po vyhodnocení doporučí ministru zemědělství Petru Bendlovi jednoho z uchazečů," uvedla Böhmová s tím, že se očekává, že celý proces bude ukončen do konce ledna 2013.

Jako o možných kandidátech na místo po Sýkorovi média spekulují například o bývalém šéfovi Vojenských lesů a statků Josefu Vojáčkovi, Bendlovu poradci pro oblast lesnictví Miloši Pochobradském či exšéfovi LČR a zároveň bývalém lesnickém náměstkovi ministra zemědělství Jiřím Novákovi. Právě Pochobradský s Novákem získali nedávno nejvíce hlasů v anketě mezi čtenáři lesnického serveru Silvarium.cz.

Sýkora podnik, kterému patří polovina lesů v zemi, vedl od 1. ledna 2009. Rezignaci předal Bendlovi začátkem listopadu. Oficiální důvody podnik neuvedl, podle některých médií tak Sýkora učinil na ministrův nátlak. Většina lidí z lesnicko-dřevařského oboru i ekologů Sýkorovu rezignaci přivítala.

Deník Insider minulý měsíc informoval, že Sýkora má dostat jako odstupné 18 platů a odměnu za hospodářský výsledek. Celková částka by se tak mohla pohybovat mezi 10 až 20 miliony korun.

Sýkorovo vedení se dostávalo pod stále větší tlak a kritiku. Na jaře Nejvyšší kontrolní úřad oznámil, že při kontrole v LČR zjistil porušení zákona u dvou veřejných zakázek. Policie podle deníku E15 v zakázkách na informační technologie LČR vyšetřuje, jak skončilo 340 milionů korun z plateb za zakázky u neprůhledných zahraničních firem, jež mají konta ve Švýcarsku. Zakázky LČR řeší i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Hospodářský výsledek firmy se pod Sýkorovým vedením výrazně zvýšil. Letos podnik očekává hrubý zisk 5,5 miliardy korun, loni měl profit 5,28 miliardy Kč. Před Sýkorovým nástupem do funkce měl podnik zisky v řádu stomilionů korun.

Růst zisků Lesy ČR přičítají restrukturalizačnímu programu a novému systému tendrů a prodeje dřeva. Vítězné firmy dělají ve státních lesích pěstební práce a těžbu, dřevo od podniku za cenu dosaženou v soutěži kupují a dál je mohou zpracovávat a prodávat.

Kritici postupu LČR namítají, že spojením soutěže na služby a soutěže na dřevo vzniká neprůhledné prostředí, jež umožňuje vítězství spekulativním nabídkám. Podnik argumentuje tím, že zavedl tržní a transparentní soutěžní podmínky veřejných zakázek, kdy všichni zájemci ceny nabízejí dobrovolně.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 5, počet hlasů: 1.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (35.1 + 7.4) *

Zpět na přehled