Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 24. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » O Babišově střetu zájmů se mluví od jeho vstupu do politiky

O Babišově střetu zájmů se mluví od jeho vstupu do politiky

O Babišově střetu zájmů se mluví od jeho vstupu do politiky

5.6.2019 18:00, Zdroj: ČTK

Praha - Výběr informací o údajném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO; do ČR dorazila předběžná auditní zpráva Evropské komise týkající se zemědělských dotací pro Agrofert):

 

- O možném Babišově střetu zájmů se mluví prakticky od jeho vstupu do politiky a zejména poté, co se v roce 2013 jeho hnutí dostalo do Sněmovny a Babiš následně v lednu 2014 usedl do křesla ministra financí. Agrofert, jehož byl tehdy majitelem, je totiž jedničkou zemědělsko-potravinářského sektoru, realizuje kompletní proces výroby potravin v oblasti pekárenství a zpracování masa, a je i druhou nejvýznamnější skupinou českého chemického průmyslu. Výrazné je také jeho angažmá v médiích, jeho skupina Mafra patří k nejsilnějším mediálním domům v České republice.

- Podle novely zákona o střetu zájmů, přijaté začátkem roku 2017 přes odpor hnutí ANO a veto prezidenta Miloše Zemana, smějí členové kabinetu ovládat firmy, ty ale nemají přístup k veřejným zakázkám a nenárokovým dotacím. Omezení platí pro společnosti, v nichž ministři drží nejméně čtvrtinový podíl. Zákon zakazuje členům vlády, ale i dalším činitelům jako jsou poslanci či senátoři, provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk. Babiš v reakci na normu v únoru 2017 vložil akcie svých firem Agrofert a SynBiol do svěřenských fondů.

- Začátkem loňského července Evropský parlament (EP) schválil nová pravidla pro střet zájmů při čerpání dotací, od 2. srpna zakazují politikům v exponovaných funkcích pobírat dotace. Koncem listopadu dospěla právní služba Evropské komise (EK) k závěru, že omezení se týkají i Agrofertu. Unijní právníci tvrdí, že Babiš je podle pravidel platných od léta ve střetu zájmů bez ohledu na to, že firmy jsou ve svěřenském fondu. Komisař pro rozpočet Günther Oettinger před Vánocemi doporučil Babišovi tři způsoby, jak se střetu zájmů zbavit. Buď zpřetrhat své vazby i vazby své rodiny na holding, zajistit, aby Agrofert přestal přijímat dotace z EU, nebo se zdržet účasti na některých rozhodnutích. Babiš se následně vzdal předsednictví ve vládní Radě pro Evropské strukturální a investiční fondy.

- EP v půlce loňského prosince vyzval komisi k řešení možného Babišova střetu zájmů. Europoslanci požadovali i pozastavení dotací pro Agrofert. Komisař Oettinger už předtím uvedl, že EK nebude proplácet české žádosti o proplacení dotací pro Agrofert. Ministerstvo financí žádosti do EU přestalo posílat. Bruselu nepředložilo podle serveru iROZHLAS.cz k proplacení kromě stomilionové dotace na projekt linky na toastový chléb Penam dalších 11 projektů firem holdingu Agrofert za více než 61 milionů korun.

- Podle informací, jež v pátek 31. května na webu zveřejnily Hospodářské noviny a server Neovlivni.cz, dospěl audit Evropské komise k závěru, že Babiš je ve střetu zájmů, a to kvůli přetrvávajícím vazbám na své bývalé podniky. Všechny prověřované evropské dotace, které obdržela skupina Agrofert od února 2017, chce Brusel vrátit zpět. Babiš to odmítá a tvrdí, že neporušuje české ani evropské zákony. ČR podle něj nebude vracet žádné evropské dotace. Auditoři se podle Babiše chovali skandálně a jsou nekompetentní. Místopředseda EK Valdis Dombrovskis na to zareagovals tím, že auditoři EK jsou profesionální a pracují objektivně.

- Některé média zveřejnila sedmdesátistránkový návrh auditní zprávy, podle kterého Česku hrozí, že by mohlo do rozpočtu EU vracet 451,17 milionu korun dotací, které čerpal holding Agrofert.

- Předseda ODS Petr Fiala vyzval kvůli kauze premiéra, aby požádal poslance o potvrzení důvěry vládě. Babiš to odmítl, ODS podle něj může vyvolat hlasování o nedůvěře. Lídři opozičních stran chtějí před případným vyvoláním hlasování o nedůvěře vládě jednat s předsedy ČSSD Janem Hamáčkem a SPD Tomiem Okamurou o jejich mantinelech spolupráce s ANO. Babišův možný střet zájmů je také jedním z důvodů, kvůli kterým vyzývají účastníci současných demonstrací v Praze i dalších městech premiéra k odstoupení. V úterý zaplnily Václavské náměstí v Praze desetitisíce demonstrantů.

- Dnes do Česka dorazila předběžná auditní zpráva EK týkající se zemědělských dotací pro Agrofert. Podle Hospodářských novin auditní zpráva opět vytýká Babišovi střet zájmů. Není v ní ale, kolik peněz má ČR Bruselu vracet. Podle zdroje Deníku N se zpráva týká i ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD). Jeho jméno se v novém auditu opakovaně vyskytuje stejně jako jméno Babiše, uvedl web deníku.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (4.7 + 14.2) *

Zpět na přehled