Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 24. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » NSZ: Olomoučtí žalobci mohou řešit Nečasovou a poslance s daněmi

NSZ: Olomoučtí žalobci mohou řešit Nečasovou a poslance s daněmi

NSZ: Olomoučtí žalobci mohou řešit Nečasovou a poslance s daněmi

23.10.2015 10:56, Zdroj: ČTK

Praha - Olomoučtí žalobci mohou dále řešit případ bývalé šéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dříve Nagyové, obviněné kvůli údajnému uplácení poslanců funkcemi a daním z darů. Věcnou příslušnost jim potvrdilo Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ), řekl dnes ČTK mluvčí úřadu Petr Malý. Obviněný je také Nečasové manžel, expremiér Petr Nečas, a někdejší vysoce postavený úředník Roman Boček. Policie už dříve ukončila vyšetřování a se spisem se seznamují advokáti.

"Nejvyšší státní zástupce udělil předchozí souhlas s vydáním rozhodnutí, že Vrchní státní zastupitelství v Olomouci je věcně příslušné, a může tedy v této trestní věci nadále konat," uvedl Malý.

Kriminalisté ukončili vyšetřování počátkem října. Po seznámení se spisem státní zástupce rozhodne, zda podá soudu obžalobu. Případy údajného uplácení poslanců a krácení daně žalobci vyloučili v červenci k samostatnému řízení z rozsáhlejšího spisu týkajícího se Nagyové.

Poslanecká část případu se týká takzvaných trafik pro bývalé zákonodárce ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksu a Marka Šnajdra. Na podzim 2012 se vzdali poslaneckého mandátu, a navzdory svým námitkám tak umožnili schválení vládního daňového balíčku, se kterým Nečasova vláda spojila žádost o vyslovení důvěry. Žalobci bývalé poslance vinili z toho, že se mandátů vzdali za příslib výnosných míst ve státních firmách. Podle policie premiéra k přislíbení tzv. trafik navedla Nečasová spolu s někdejším náměstkem ministra zemědělství Bočkem (ODS).

Stíhání exposlanců zrušil v roce 2013 Nejvyšší soud s odvoláním na poslaneckou indemnitu. Letos v dubnu se stát Šnajdrovi, Fuksovi i Tluchořovi za stíhání a vazbu veřejně omluvil, každému patří také statisícové odškodné. Nečasová v této kauze neuspěla v srpnu u Ústavního soudu se stížností na trestní stíhání a vazbu.

Policie bývalou vysoce postavenou úřednici obvinila v březnu také kvůli údajnému krácení daní. Cena dárků je vyčíslena na 9,68 milionu korun. Policie předpokládala, že to byly úplatky, které měly vlivným lidem zajistit udržení pozic ve firmách nebo přístup k Nečasovi. Žalobci chtěli Nečasovou kvůli darům původně obvinit z korupce, neměli ale pro to dostatek důkazů.

Nečasová je podle vyšetřovatelů pojítkem mezi několika kauzami. Rozsáhlý spis se původně týkal podezření z ovlivňování veřejných zakázek a zneužití pravomoci ve spojení s úředníky a lobbisty, k Nagyové se vyšetřovatelé dostali na základě odposlechů. Žalobci ze spisu postupně oddělují jednotlivé kauzy. Jako první se před soud dostal loni případ údajného zneužití vojenské tajné služby. Nagyová nechala podle obžaloby na podzim 2012 sledovat Nečasovu manželku Radku, aby na ni sehnala kompromitující materiály. Kauza vedla k pádu vlády, Nečas se později s Radkou rozvedl a vzal si Nagyovou. Soud Nečasovou zatím nepravomocně osvobodil.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (17.4 + 11.0) *

Zpět na přehled