Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » NS vyňal Šnajdra a Tluchoře z pravomoci orgánů činných v trestním řízení

NS vyňal Šnajdra a Tluchoře z pravomoci orgánů činných v trestním řízení

NS vyňal Šnajdra a Tluchoře z pravomoci orgánů činných v trestním řízení

16.7.2013 17:36, Zdroj: ČTK

Brno - Exposlanci ODS Marek Šnajdr a Petr Tluchoř patrně nebudou souzeni za údajné dohody o rezignaci výměnou za "trafiky". Nejvyšší soud (NS) je podle mluvčího Petra Knötiga dnes vyňal z pravomoci orgánů činných v trestním řízení. Ivan Fuksa, třetí z vazebně stíhaných exposlanců, se na Nejvyšší soud neobrátil, postoj NS by se však měl analogicky promítnout i v jeho případě. O vazbě NS nerozhodoval, uvedl Knötig. Proti rozhodnutí Nejvyššího soudu se nelze odvolat.

Podle Tluchořova advokáta Marka Nespaly Nejvyšší soud rozhodl, že politické jednání nemůže založit trestní odpovědnost. Tluchoř, a zřejmě tedy i Šnajdr, budou podle něho propuštěni z vazby. Zda se tak stane, rozhodne státní zástupce Rostislav Bajger večer.

"Podle mého názoru to znamená, že by měl být propuštěn na svobodu a také to, že by mělo být zastaveno trestní stíhání," řekl ČTK advokát Šnajdra Lukáš Trojan. Podle něho by se tak mělo stát v plném rozsahu. Právník dodal, že právě je na cestě do ostravské vazební věznice.

Podle informací ČTK z rozhodnutí NS v případě Šnajdra i Tluchoře vyplývá, že za výkon poslaneckého mandátu, který chrání imunita, je třeba považovat i různé politické dohody, kompromisy či politická rozhodnutí. Znamenalo by to, že tři exposlance nelze stíhat za to, jak postupovali ještě před svou rezignací na poslanecký mandát. Posouzení následných činů je pak věcí další úvahy vyšetřovatelů a žalobců.

Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan ČTK řekl, že žalobci rozhodnutí soudu analyzují. Budou na něj brzy reagovat. Jaké kroky hodlá státní zastupitelství učinit, ale prozradit nechtěl. "To oznámíme, až tu reakci učiníme. To rozhodnutí, které učiníme, bude otázkou velmi krátkého času," uvedl Ištvan. Podle něho přišel verdikt faxem po pracovní době, pouze však výrok bez odůvodnění.

Podle Nespaly soud analogicky rozhodoval i v případě poslanců Víta Bárty a Jaroslava Škárky. Dodal, že na základě rozhodnutí musí být jeho klient okamžitě propuštěn z vazby. Postup u Nejvyššího soudu Nespala koordinoval s advokátem dalšího obviněného exposlance Šnajdra.

Oba návrhy na vynětí ležely u Nejvyššího soudu od června. Šnajdr a Tluchoř zřejmě zkusili stejnou strategii, s níž loni uspěl Vít Bárta (VV). Nejvyšší soud tehdy rozhodl, že Bárta nebude souzen za to, že spolustraníkům na jednání poslaneckého klubu VV nabídl výhodnou půjčku. Na čin, který se odehrál na půdě Sněmovny, se totiž vztahovala imunita. Podobné argumenty nyní zřejmě uplatnili také Šnajdr a Tluchoř.
Exposlanci ODS Šnajdr, Tluchoř a Ivan Fuksa se po rebelii proti vedení své strany vzdali poslaneckého mandátu. Umožnili tak schválení daňového balíčku bývalé vlády Petra Nečase. Fuksa a Šnajdr poté získali funkce v dozorčích radách státem vlastněných firem. Policie v tom spatřuje formu korupce.

Všichni tři někdejší poslanci jsou nyní ve vazbě. Ve druhé větvi téže kauzy policie vyšetřuje údajné zneužívání rozvědky. Celkem je obviněno osm lidí, mezi nimi také někdejší šéfka Nečasovy kanceláře Jana Nagyová. Žalobci chtějí po Sněmovně, aby k trestnímu stíhání vydala i expremiéra Nečase.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (2.3 + 34.0) *

Zpět na přehled