Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » NPÚ dostal pokutu 60.000 Kč od ÚOHS za výběr mobilního operátora

NPÚ dostal pokutu 60.000 Kč od ÚOHS za výběr mobilního operátora

NPÚ dostal pokutu 60.000 Kč od ÚOHS za výběr mobilního operátora

31.5.2010 17:48, Zdroj: ČTK

Národní památkový ústav (NPÚ) dostal pokutu 60.000 korun od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Důvodem je to, že před čtyřmi lety památkáři nevypsali tendr na telekomunikačního operátora, ale prodloužili smlouvu s tím dosavadním, kterým byla Telefónica O2. NPÚ se může proti pokutě odvolat k předsedovi úřadu.

Během dvou měsíců je to už podruhé, co ÚOHS našel chyby v postupu památkářů při výběru operátora. Loni v květnu sice památkáři tendr už vypsali, ÚOHS jim jej ale kvůli porušení zákona letos na jaře zrušil.

"Oba popisované případy se týkají jedné veřejné zakázky na výběr mobilního operátora, neboť ÚHOS rozdělil podnět podaný neúspěšným uchazečem T-Mobilem do dvou správních řízení," řekla dnes ČTK mluvčí NPÚ Zdeňka Kalová. Současné rozhodnutí ÚHOS ale podle mluvčí dosud nenabylo právní moci.

Památkáři uzavřeli první smlouvu s Telefónikou v roce 2005. Na konci dalšího roku ale uzavřeli dodatek o prodloužení smlouvy o dalších 24 měsíců. Cena za nově objednané služby a dotované telefony činila 6,2 milionu korun bez daně. "NPÚ nepostupoval při uzavírání dodatku k rámcové smlouvě podle zákona, neboť na poskytnutí požadovaných služeb a zboží nevypsal zadávací řízení," uvedl v odůvodnění předseda úřadu Petr Rafaj.

Cena uzavřeného dodatku podle názoru ÚOHS přesahovala jak předpokládanou hodnotu zakázky stanovenou NPÚ, tak i limit stanovený zákonem pro podlimitní veřejné zakázky. "Postup NPÚ, včetně skutečnosti, že zakázka nebyla zveřejněna v informačním systému veřejných zakázek, mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky," dodal Rafaj.

Loni již památkáři tendr vypsali. Jeho odhadovaná hodnota byla 12 milionů korun bez daně. Kvůli pochybením jej ÚOHS zrušil, pokutu ale neudělil. Památkáři ale musí zaplatit 30.000 korun za náklady řízení. Památkový ústav se proti rozhodnutí ÚOHS z počátku března neodvolal, to tak nabylo právní moci. NPÚ se poté rozhodl vypsat tendr nový. "Očekávaná hodnota loni vypsaného výběrového řízení nebyla 12 milionů korun, ale pouze pět milionů," uvedla dnes mluvčí NPÚ.

Památkáři loni hledali operátora pro zajištění hlasových a datových mobilních služeb, smlouva měla být uzavřena na dva roky. Do tendru se přihlásili všichni tři operátoři T-Mobile, Vodafone a Telefónica O2, kterou opět nakonec NPÚ vybral. Smlouvu ale již ústav kvůli verdiktu antimonopolního úřadu neuzavřel.

NPÚ po uchazečích v loňské původní zakázce požadoval, aby se v nabídce zavázali zaplatit dosavadnímu mobilnímu operátorovi 3,31 milionu korun. Částka měla být zaplacena za dotované telefony, které dosavadní operátor poskytl ke smlouvám, jejichž délka trvání ale nebyla kvůli novému tendru ústavem dodržena. Podle ÚOHS tak ale památkáři zaručili dosavadnímu operátorovi konkurenční výhodu.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 1.5, počet hlasů: 4.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (10.2 + 22.2) *

Zpět na přehled