Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Nový zákon o veřejných zakázkách úvolní ÚOHS ruce

Nový zákon o veřejných zakázkách úvolní ÚOHS ruce

Nový zákon o veřejných zakázkách úvolní ÚOHS ruce

14.6.2016 14:41, Zdroj: ČTK

Brno - Nový zákon o veřejných zakázkách, která začne platit od října letošního roku, uvolní Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ruce od stíhání méně závažných chyb. Nyní běžně vydává desítky rozhodnutí a příkazů měsíčně s pokutami ve stovkách nebo jednotkách tisíc korun. Jsou ukládány za chybné uveřejňování tendrů ze strany obcí nebo ministerstev. Vyplývá to z vyjádření předsedy ÚOHS Petra Rafaje pro ČTK.

"Řada těchto formálních deliktů již nefiguruje v nově schválené právní úpravě veřejných zakázek, která bude účinná od října letošního roku," uvedl Rafaj. Úřad podle něj bude mít více kapacit k tomu, aby zasahoval především v probíhajících živých zadávacích řízeních, tedy před uzavřením smlouvy s vybranou firmou.

"Vhodným nápravným opatřením v této fázi zadávacího řízení lze pochybení zhojit, a zakázka tak může být zadána transparentním a nediskriminačním způsobem uchazeči s nejvhodnější nabídkou," poznamenal Rafaj. To podle něj bude cílem úřadu. Na druhé straně ale uvedl, že jeho úřad nepřistoupil k žádnému systémovému snižování pokut za správní delikty v oblasti veřejných zakázek.

Zatím nejvyšší pokutu za zakázky 25 milionů korun dostaly České dráhy za údajné chyby při nákupu vlakových souprav RailJet. ÚOHS ale pokutu neobhájil u soudů, letos ji musel zrušit a řízení zastavit.

Nový zákon o zakázkách začne platit od října. Proti stávající podobě se například za podnět k antimonopolnímu úřadu bude vybírat poplatek 10.000 korun. Poplatek má zabránit zneužívání podnětů k zahájení správního řízení.

Poslanci také doporučili zvýšit proti vládnímu návrhu limit na vícepráce v zakázkách z 30 na 50 procent. Rozsah individuálních změn v rámci dodatečných prací se zvýšil na 50 procent, ale konečná hodnota všech změn v rámci zakázky je maximálně 30 procent.

Poslanci zamítli zvýšení limitu na malá koncesní řízení z navrhovaných 20 milionů na 100 milionů korun. Malé koncesní řízení se používá například, když obec hledá provozovatele vodovodní sítě. Na koncesní řízení malého rozsahu nemusí podle návrhu vyhlašovat zadavatel zadávací řízení.

Limit pro zakázky malého rozsahu, u nichž se nemusí uskutečnit soutěž, ponechává nový zákon na nynější úrovni. U zakázek na služby nebo dodání zboží půjde o dva miliony korun a u stavebních prací o šest milionů korun.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (37.7 + 41.2) *

Zpět na přehled