Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 18. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Novela zákona o ochraně hospodářské soutěže vstoupila v platnost

Novela zákona o ochraně hospodářské soutěže vstoupila v platnost

Novela zákona o ochraně hospodářské soutěže vstoupila v platnost

3.12.2012 18:15, Zdroj: ČTK

Brno - Od začátku prosince platí novela zákona o ochraně hospodářské soutěže. Zavádí například takzvaný "leniency program", tedy program shovívavosti pro firmy, které se zúčastní kartelových dohod a samy o nich dají úřadům informace. Obcím, ministerstvům a dalším orgánům veřejné správy nově hrozí za porušení pravidel hospodářské soutěže od antimonopolního úřadu pokuty až do výše deseti milionů korun. Vyplývá to z informací, které zaslal ČTK Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).


ÚOHS se může nově zabývat například vyhláškami obcí, které mohou soutěž omezovat. "Naším cílem pro nejbližší měsíce až rok je diskutovat tuto problematiku. Za rok bychom chtěli představit pravidla, podle kterých by tato regulace měla fungovat," uvedl už dříve místopředseda ÚOHS Michal Petr.

Leniency program ÚOHS používá už od roku 2001. V zákoně je ale až nyní. "Leniency program je významnou motivací, která může podstatně přispět k odhalení kartelu a jeho rozbití zevnitř," řekl dnes ČTK mluvčí ÚOHS Martin Švanda. Přestože podle něj aplikace leniency programu nebyla nikdy zpochybněna žalobou k soudu, považoval ÚOHS za důležité včlenit ustanovení o použití tohoto programu přímo do soutěžního zákona.

"Posílit motivaci k využívání programu shovívavosti má i další ustanovení novely, spočívající v tříletém zákazu plnění veřejných zakázek a koncesí pro účastníky zakázaných dohod ve veřejných zakázkách," dodal Švanda.

Novela zákona ÚOHS umožní nezabývat se případy, které mají pouze malou míru škodlivého účinku jednání na hospodářskou soutěž. Úřad při odložení případu přihlédne zejména k povaze jednání a způsobu jeho provedení, významu dotčeného trhu a počtu dotčených spotřebitelů. V praxi by se tak mělo stávat zejména u případů kartelů mezi výrobcem a distributorem s tržními podíly do jednoho procenta.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (47.9 + 31.5) *

Zpět na přehled