Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 20. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Novela, omezující Babišovo podnikání, se objevila loni na jaře

Novela, omezující Babišovo podnikání, se objevila loni na jaře

Novela, omezující Babišovo podnikání, se objevila loni na jaře

14.2.2017 12:45, Zdroj: ČTK

Praha - Vývoj událostí kolem novely zákona o střetu zájmů, takzvaného "lex Babiš", který prezident Miloš Zeman napadl u Ústavního soudu:

 

29. července 2015 - Vláda schválila novelu zákona o střetu zájmů, která mimo jiné stanovila, že by politici měli podávat majetková přiznání už při nástupu do funkce.

4. března 2016 - Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka potvrdil, že sociální demokraté podpoří zpřísnění střetu zájmů ohledně podnikání členů vlády. Jako poslanecký návrh úpravu přednesl Jan Chvojka (ČSSD; současný ministr pro lidská práva). Poslanec TOP 09 Martin Plíšek pak přišel s úpravou, jež zakazuje firmám spoluvlastněným ministry ucházet o nenárokové dotace, veřejné zakázky a investiční pobídky.

17. března 2016 - Chvojka při jednání ústavně-právního výboru Sněmovny odmítl, že by jeho návrh byl "lexem Babiš". Sám šéf hnutí ANO a ministr financí ale řekl, že zákon míří na něj. "Toto je samozřejmě další útok na moji osobu, já říkám, ať poslanec rovnou navrhne zákon, aby Babiš nebyl v české politice, protože k tomu to směřuje," řekl Babiš.

21. března 2016 - ANO označilo návrh poslance Chvojky za porušení koaliční smlouvy. Pokud budou koaliční partneři takto pokračovat, budou to oni, kdo může být zodpovědný za konec koaliční spolupráce, stálo v usnesení předsednictva.

31. srpna 2016 - O návrhu na omezení podnikání členů vlády jednala koaliční rada. ČSSD a KDU-ČSL se přes nesouhlas hnutí ANO ustanovení rozhodly podpořit. Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek řekl, že postoj koaličních partnerů podle něj není důvodem pro zánik současné vládní koalice.

14. září 2016 - Sněmovna schválila zpřísnění zákona o střetu zájmů i s některými omezeními pro podnikání členů vlády.

19. října 2016 - Senát vrátil zákon Sněmovně se změnami. Navrhl odložit platnost zpřísnění normy, které mělo omezit podnikání členů vlády, na září 2017.

29. listopadu 2016 - Sněmovna potvrdila zákon v senátní verzi. Poslanci ANO poté hovořili o tom, že předpokládají, že se obrátí na Ústavní soud. Babiš řekl, že to nechává na nich.

19. prosince 2016 - Novelu zákona o střetu zájmů vetoval prezident Miloš Zeman. Podle hlavy státu je předpis v rozporu s českým ústavním pořádkem.

11. ledna 2017 - Poslanci prezidentovo veto přehlasovali, pro novelu hlasovalo 129 zákonodárců. Prezident už předtím řekl, že pokud jej Sněmovna přehlasuje, obrátí se na Ústavní soud.

3. února 2017 - Babiš vložil akcie svých firem Agrofert a SynBiol kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů.

14. února 2017 - Prezident napadl zákon o střetu zájmů u Ústavního soudu. Norma je podle Zemana protiústavní, porušuje zákaz diskriminace na základě majetku.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (11.8 + 23.2) *

Zpět na přehled