Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 19. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Nové vedení MPO se chystá zkontrolovat zkušební ústavy

Nové vedení MPO se chystá zkontrolovat zkušební ústavy

Nové vedení MPO se chystá zkontrolovat zkušební ústavy

10.6.2019 14:18, Zdroj: ČTK

Praha - Výzkumné ústavy, které spadají pod ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), zřejmě čekají změny. Nový náměstek ministra Jan Dejl, který do funkce nastoupil v polovině května, si chce prověřit, zda je práce šesti státních zkušebních institucí efektivní. Řekl to v rozhovoru s ČTK. Nevyloučil, že by některé z nich mohly být do budoucna i sloučeny. V příštích týdnech projdou kontrolou ministerských úředníků.

"Chceme uspořit peníze, a to i z vnitřních zdrojů těchto firem. To neznamená, že bychom nějakým způsobem chtěli bránit v jejich rozvoji, nicméně naším cílem je vedle cílů podniků také efektivita nákladů," uvedl náměstek. Uspoření nákladů by se podle něj týkalo zejména správy majetku.

Jako příklad případných změn zmínil Výzkumný a vývojový ústav dřevařský v Praze, který se zaměřuje na zajištění kvality výrobků ze dřeva a staveb. "Jeho zaměření by mohlo mít poměrně velké překryvy s komerčním sektorem či jinými certifikačními subjekty. Jedná se ale jen o příklad úvah. Rozhodně nechci paní ředitelce (Jitce Beránkové) vzkazovat nic přes média, a to dříve, než se s ní setkám a s podnikem se blíže seznámím," řekl Dejl.

Pod MPO patří celkem šest státních zkušebních ústavů, které se zabývají zejména certifikací. Kromě dřevařského jde o Elektrotechnický zkušební ústav, Fyzikálně technický zkušební ústav, Strojírenský zkušební ústav, Technický a zkušební ústav stavební Praha a Textilní zkušební ústav.

Dejl uvedl, že zkušební ústavy bude ministerstvo hodnotit podle ukazatelů výkonnosti (tzv. KPI), které sledují kvalitu, efektivnost nebo hospodárnost společností podle stanovených cílů. Běžně se používají k měření úspěšnosti firem.

Zkušební ústavy podle Dejla hrají v české ekonomice významnou roli, mimo jiné tím, že udělují certifikace národním výrobcům, a tím jim umožňují účast v tendrech nebo vstup na zahraniční trhy. "Jde o firmy napříč odvětvími, od strojírenství, stavebnictví, automobilového průmyslu, elektrotechniky až po výrobce zdravotnických prostředků," řekl.

Kromě zkušebních ústavů spadá pod MPO státní podnik Diamo, společnost Palivový kombinát Ústí, ČEPS, OTE nebo Explosia. "Většinu ze zmíněných podniků jsem již stihnul navštívit a s jejich řediteli jsem osobně v kontaktu. Chci vidět jejich střednědobý plán, jejich roční úkoly pro variabilní složky odměny (tzv. KPI) a plán plnění" uvedl Dejl.

Další skupinu tvoří podřízené organizace MPO. Patří mezi ně Česká obchodní inspekce, Státní energetická inspekce, Správa úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO) nebo státní agentury CzechInvest a CzechTrade. Na hospodaření a budoucnost těchto organizací se ministerstvo chce zaměřit také.

Dejl se na MPO vrátil po dvou letech z ministerstva financí, kde měl na starosti výkon vlastnických práv ve státem vlastněných společnostech jako jsou ČEZ, Letiště Praha, Čepro nebo Mero. Zkušenosti má také z dozorčí rady státní firmy Prisko, která nyní vlastní černouhelnou OKD. Na MPO dříve pracoval mimo jiné jako ředitel odboru finančních nástrojů a podpory projektů.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (21.6 + 18.4) *

Zpět na přehled