Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 22. 9. 2018

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Nové muzeum v areálu Karnoly se začne stavět příští rok

Nové muzeum v areálu Karnoly se začne stavět příští rok

Nové muzeum v areálu Karnoly se začne stavět příští rok

11.10.2017 12:36, Zdroj: ČTK

Krnov (Bruntálsko) - Nové textilní muzeum v budově památkově chráněné továrny na vlněné zboží Alois Larisch a synové na Říčním okruhu, vzorkovny textilní společnosti Karnola v Krnově na Bruntálsku se začne budovat příští rok. Otevřeno bude v roce 2020. Náklady na úpravu jsou odhadovány 123 milionů korun. Město na projekt, který zahrnuje i úpravu okolích prostor, získalo dotaci 95 milionů korun z Evropské unie. Deseti miliony korun přispěje i kraj, 18 milionů korun uvolní z rozpočtu město. ČTK to řekla mluvčí města Dita Círová.

Brownfield ve středu města, který je od krachu textilní továrny Karnoly už patnáct let nevyužívaný, se má do tří let proměnit v centrum kultury, vzdělávání a setkávání. Kromě záchrany dílny vzorkovny a vybudování národního depozitáře textilního průmyslu zde bude mít zázemí Městské muzeum v Krnově, jemuž desítky let schází nejen stálá expozice, ale také digitalizační pracoviště a restaurátorské dílny. Své místo v areálu dostanou také multifunkční prostory určené k setkávání obyvatel.

Město Krnov připravuje zadávací dokumentaci a výzvu k podání nabídky na veřejnou zakázku na stavební práce. Obojí by měla schválit rada v říjnu. "Následovat bude vyhlášení výběrového řízení na zhotovitele stavby. Ten by měl začít s rekonstrukcí na začátku příštího roku," řekl vedoucí odboru strategického rozvoje Tomáš Kolárik. Se zahájením provozu se počítá v roce 2020.

Budova bývalé přádelny s dílnou vzorkovny z roku 1900 byla vyhlášena národní kulturní památkou 8. února 2010. V dílně se navrhovaly vzory vyráběných tkanin pro jednotlivé sezony. Do dnešního dne se vše dochovalo ve stavu posledního pracovního dne. "S funkčním hlavním i pomocným technickým zařízením, s příslušenstvím, s rozpracovanými vzory a také s bohatou sbírkou vzorníků látek, z nichž nejstarší pochází ze sedmdesátých let 19. století," řekla Círová.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (23.5 + 20.3) *

Zpět na přehled