Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 19. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » NKÚ zkontroluje celní správu a účetnictví ministerstva kultury

NKÚ zkontroluje celní správu a účetnictví ministerstva kultury

NKÚ zkontroluje celní správu a účetnictví ministerstva kultury

10.2.2019 14:05, Zdroj: ČTK

Praha - Nejvyšší kontrolní úřad zahájí v únoru dvě nové kontroly ze svého letošního plánu. Prověří, jak Generální ředitelství cel hospodaří se svěřeným majetkem a penězi, a zkontroluje také loňské účetnictví ministerstva kultury. Obě kontroly by měly skončit v listopadu. NKÚ o tom informoval na svém webu. Ve svém letošním plánu má celkem 32 kontrol.

První z únorových kontrol se týká majetku a peněz státu určeních na zajištění činnosti Generálního ředitelství cel. "Jde o standardní kontrolu hospodaření instituce, kterých každý rok uděláme několik. V případě kontroly Generálního ředitelství cel můžeme prověřit přibližně 24,5 miliardy korun, z čehož přes 16 miliard korun tvořily výdaje v letech 2016 až 2018 a zbylých zhruba 8,5 miliardy korun pak byla hodnota majetku, se kterým GŘC hospodařilo," uvedl mluvčí úřadu Václav Kešner.

NKÚ při předchozích kontrolách GŘC zjistil některé nedostatky, například dělení veřejných zakázek na menší nebo neoprávněné použití peněz. Některé prohřešky při zadávání veřejných zakázek kritizoval antimonopolní úřad. Také ministerstvo financí ve zprávě z roku 2017 o činnosti celní a finanční správy upozornilo na možné rezervy ve způsobu, jakým celní správa vynakládá peníze, uvedl mluvčí.

Při druhé z kontrol zamíří auditoři na ministerstvo kultury, aby prověřili jeho loňský státní závěrečný účet, účetní závěrku a údaje předkládané ministerstvem pro hodnocení plnění státního rozpočtu za loňský rok. Ministerstvo mělo loni v rozpočtu k dispozici přes 13 miliard korun. "Poslední finanční audit jsme u ministerstva kultury provedli v roce 2015. Kromě podstatných nedostatků týkajících se vykázaných účetních údajů jsme narazili na systémové problémy spojené s tím, jak ministerstvo kultury své účetnictví vedlo," informoval mluvčí. Úřad dospěl k závěru, že v roce 2014 mělo ministerstvo ve svém účetnictví chyby. "Po čtyřech letech tak chceme zjistit, jestli ministerstvo na svém účetnictví zapracovalo a dříve popsané chyby se nebudou opakovat," dodal mluvčí.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (37.6 + 10.6) *

Zpět na přehled