Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Nevládní organizace: Ať šéf ÚOHS vzejde z výběrového řízení

Nevládní organizace: Ať šéf ÚOHS vzejde z výběrového řízení

Nevládní organizace: Ať šéf ÚOHS vzejde z výběrového řízení

29.4.2015 14:03, Zdroj: ČTK

Praha - Tři nevládní organizace dnes ve společném prohlášení vyzvaly vládu, aby na funkci předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vypsala výběrové řízení a nového šéfa vybrala podle odborných kritérií. Antimonopolní úřad v čele s Petrem Rafajem podle neziskových sdružení nefunguje efektivně a potřebuje změnu ve fungování i řízení.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nedávno Rafaje navrhl vládě na další šestileté období, narazil ale na nesouhlas části vládní koalice.

"Systém dohledu ze strany ÚOHS fatálně selhává, je pomalý, formální a mnohdy nekonzistentní, postrádá nebo přímo nechce zpětnou vazbu," uvedly organizace Transparency International, společnost Oživení a Centrum aplikované ekonomie v prohlášení zaslaném ČTK.

Kabinet by podle nich měl stanovit odborná kritéria, která má nový šéf ÚOHS splňovat, a požadovat po kandidátech koncepci. Sobotkovo tvrzení, že ÚOHS pod Rafajem funguje bez problémů, považují organizace za absurdní. V zemi je podle nich dost odborně fundovaných a nezávislých lidí, kteří by se mohli ve veřejné soutěži o funkci ředitele tak důležitého úřadu ucházet.

Koalice zatím rozhodnutí o tom, kdo má vést ÚOHS, odložila kvůli rozdílným názorům na jeho vedení a další fungování. Například ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) činnost úřadu nedávno označil za katastrofální. Antimonopolní úřad naopak tvrdí, že pod vedením Rafaje je efektivnější než v minulosti.

Rafaj potvrdil, že by v úřadu rád pokračoval, není si ale jist postojem prezidenta Miloše Zemana, který ředitele úřadu jmenuje na návrh vlády. Zeman je podle Lidových novin s jeho prací nespokojen a na místo by rád prosadil Františka Lukla, starostu Kyjova a někdejšího ministra pro místní rozvoj ve vládě Jiřího Rusnoka.

ÚOHS aktuálně dohlíží na zadávání veřejných zakázek, povoluje fúze a pokutuje firmy za kartely a zneužití dominance. Monitoruje poskytování veřejné podpory a dohlíží na zneužití významné tržní síly. Úřad má 239 zaměstnanců, před šesti lety jich byla polovina. ÚOHS posílil zejména počet zaměstnanců v oblasti veřejných zakázek. Rafaje před šesti lety nominovala ČSSD.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

XRmYTnqnGxbrpilaPU 17.11.2016 21:27

j289ya <a href="http://sfhqvupzaqbr.com/">sfhqvupzaqbr</a>, [url=http://wmssdsplrqhw.com/]wmssdsplrqhw[/url], [link=http://jrwsfhykiqqe.com/]jrwsfhykiqqe[/link], http://cxfjattkifqb.com/


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (15.1 + 8.5) *

Zpět na přehled