Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 19. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Nepopulární Nečasova vláda vydržela tři roky, před rokem padla

Nepopulární Nečasova vláda vydržela tři roky, před rokem padla

Nepopulární Nečasova vláda vydržela tři roky, před rokem padla

15.6.2014 10:10, Zdroj: ČTK

Praha - Pravicová vládní koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (později LIDEM) vedená premiérem Petrem Nečasem (ODS) měla jednu z nejnižších důvěr veřejnosti a nemálo kritiků. Příčinou byly nejen některé aféry a koaliční spory, ale i fakt, že zemi vedla v době ekonomické krize a musela přijímat řadu úsporných, tedy nepopulárních opatření. U moci vydržela necelé tři roky.

Za předčasným koncem této vlády, které před rokem věřilo jen 17 procent lidí, nestálo ani několik pokusů opozice o vyslovení nedůvěry, ani neshody mezi koaličními partnery, ale kriminální aféra ředitelky premiérova kabinetu Jany Nagyové, která byla zároveň jeho milenkou (nyní manželka). Premiér Petr Nečas rezignoval na svoji funkci loni 17. června, a tím skončila i jeho vláda.

Prezident Miloš Zeman poté jmenoval dočasnou úřednickou vládu Jiřího Rusnoka, která však nezískala důvěru Sněmovny. Poté, co 20. srpna poslanci schválili rozpuštění Sněmovny, Zeman vyhlásil na říjen předčasné volby.

Výběr událostí kolem rezignace premiéra Nečase a pádu vlády:

 

12. června - Večer začali policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zasahovat na řadě míst po celé ČR, kolem půlnoci přijeli na úřad vlády.

13. června - V médiích se objevily informace o zásahu a jména zadržených - jednalo se o někdejšího poslance ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksu a Marka Šnajdra (později se ukázalo, že je v zahraničí), ředitelku premiérova kabinetu Janu Nagyovou, bývalého šéfa Vojenského zpravodajství a současného šéfa Správy státních hmotných rezerv Ondreje Páleníka, šéfa úřadu vlády Lubomíra Poula a ředitele Vojenského zpravodajství Milana Kovandu.

- Policisté zasahovali v sídlech Lesů ČR, u podnikatelů Ivo Rittiga a Romana Janouška a někdejšího státního zástupce Libora Grygárka.

- Nečas uvedl, že nemá důvod rezignovat, zastal se Nagyové.

14. června - Vyšetřovatelé předali obvinění osmi z devíti zadržených (obviněn nebyl šéf úřadu vlády Poul). Dalším obviněným v kauze Nagyové byl plukovník Jan Pohůnek z Vojenského zpravodajství.

- Nagyová byla v jednom případě (kauzy tří bývalých poslanců ODS, kteří se údajně vzdali mandátů za nabídku výhod) obviněna z podplácení. Ve druhém případě byla obviněna z organizování zneužití pravomoci úřední osoby. Kvůli soukromému zájmu údajně nechala vojenské zpravodajce sledovat trojici osob, mezi kterými byla Nečasova manželka Radka, bez souhlasu ministra obrany.

- Nečas vystoupil před poslanci. Řekl, že nevyslyší výzvy opozice k odstoupení. Odchod tří poslanců ODS ze Sněmovny a to, že získali nové funkce, není podle něj důvod kriminalizovat.

15. června - Ostravský soud poslal Nagyovou, Tluchoře, Fuksu, Bočka, Páleníka a Pohůnka do vazby. Vazbu neuvalil na Kovandu, který se přiznal k trestnému činu zneužití pravomoci.

- Nečas uvedl, že nevěděl o sledování své ženy a dalších osob. V prohlášení napsal, že takového konání hluboce lituje a omlouvá se všem, kterých se mělo týkat. Je podle něj logické, že Nagyová nemůže pokračovat v pozici šéfky kabinetu. Později řekl, že nehodlá rezignovat.

16. června - Soud rozhodl o uvalení vazby i na Šnajdra.

- Nečas krátce před 22:30 po jednání grémia ODS oznámil, že rezignuje na svou funkci a skončí i jako předseda ODS.

- Opoziční ČSSD uvedla, že není možné, aby koalice vládla s jiným premiérem dál. Požaduje nové volby. Totéž chce i KSČM.

17. června - Nečas se na zámku v Lánech sešel s prezidentem Zemanem. Po jednání oznámil, že zcela skončí v politice, pouze si do voleb ponechá poslanecký mandát. V 18:00 předal do rukou prezidenta demisi. Zeman Nečase pověřil výkonem funkce do jmenování vlády nové.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (10.1 + 13.4) *

Zpět na přehled