Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 21. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Nemocnice Náchod posunula podání nabídek na magnetickou rezonanci

Nemocnice Náchod posunula podání nabídek na magnetickou rezonanci

Nemocnice Náchod posunula podání nabídek na magnetickou rezonanci

13.5.2019 15:28, Zdroj: ČTK

Hradec Králové - Krajská Oblastní nemocnice Náchod posunula termín pro podání nabídek do padesátimilionového tendru na magnetickou rezonanci z 6. na 22. května. Současný tendr byl vypsán na konci března a je již třetí v pořadí. Předchozí dvě soutěže nemocnice z různých důvodů zrušila. Zrušení druhého tendru řešil i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Kvůli tendru se dostali do sporu poslanci Pavel Plzák (ANO) a Jan Birke (ČSSD).

Nemocnice lhůtu pro podání nabídek prodloužila kvůli námitce účastníka řízení. "Námitkám, které se týkaly smlouvy o dílo, bylo vyhověno. Nově byl doplněn výkaz výměr," řekla ČTK mluvčí Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Magdaléna Doležalová. Prodloužení lhůty podle nemocnice tendr nijak neohrožuje. "I nadále počítáme s jeho zdárným průběhem," uvedla mluvčí.

Opakování tendru v březnu na zasedání krajského zastupitelstva kritizoval poslanec Plzák. Opakování soutěže dal do svislosti s tím, že v nich údajně nevyhrála "preferovaná firma". Záležitost přirovnal k takzvané karlovarské losovačce. Nemocnice Plzákovy výhrady odmítla a uvedla, že v zakázce postupovala transparentně. Starosta Náchoda a poslanec Birke minulý týden Plzákovy výroky označil za křivá obvinění a vyzval jej k omluvě. "Je naprosto nepřípustné, aby se takto choval veřejný činitel," uvedl Birke.

Plzák dnes ČTK řekl, že výběr nepovažuje za standardní, když byla soutěž dvakrát zrušena a nabrala tak více než roční skluz. Odmítl, že by svými výroky někoho křivě obvinil. Uvedl, že na zastupitelstvu chtěl na celý problém s táhnoucím se výběrem rezonance upozornit.

První tendr na magnetickou rezonanci a stavební úpravy nemocnice vypsala v lednu 2018 a nabídky podaly společnosti Philips Česká republika a Siemens Healthcare. Řízení nemocnice v červenci 2018 zrušila. Zdůvodnila to odlišným technickým řešení nabídek, jejichž výhodnost nešlo relevantně posoudit. Druhý tendr byl vypsán v srpnu 2018. Nemocnice jej pro nejednoznačnost zadávacích podmínek zrušila v lednu 2019. I tohoto řízení se účastnily firmy Philips a Siemens.

Proti zrušení druhého tendru podal jeden z účastníků soutěže námitku k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Antimonopolní úřad výhrady stěžovatele zamítl a postup nemocnice potvrdil. Po úpravách zadávacích podmínek nemocnice zakázku na konci března vypsala potřetí.

Nemocnice Náchod zajišťuje zdravotní péči pro spádovou oblast s více než 200.000 obyvateli a magnetická rezonance jí chybí. Pacienti z Náchodska musejí dojíždět na vyšetření do krajské nemocnice v Trutnově nebo do Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Na pořízení rezonance má nemocnice od kraje schválenou dotaci 46 milionů korun.

V nemocnici Trutnov od minulého týdne funguje nová magnetická rezonance, která nahradila více než deset let staré zařízení. Dodavatelem rezonance do Trutnova byla firma Siemens. Náklady na novou magnetickou rezonanci, rentgen a stavební úpravy v Trutnově dosáhly 34 milionů korun.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (35.4 + 45.0) *

Zpět na přehled