Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 18. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Některé nabídky v tendru LČR jsou úmyslně podhodnoceny

Některé nabídky v tendru LČR jsou úmyslně podhodnoceny

Některé nabídky v tendru LČR jsou úmyslně podhodnoceny

23.11.2010 07:32, Zdroj: ČTK

Některé nabídky podané v tendru státního podniku Lesy České republiky (LČR) jsou podle České asociace podnikatelů v lesním hospodářství (ČAPLH) úmyslně cenově podhodnoceny. Asociace proto dnes v dopise vyzvala ministra zemědělství Ivana Fuksu a generálního ředitele Lesů České republiky Svatopluka Sýkoru ke zrušení podezřelých částí veřejné zakázky a úpravě zadávacích podmínek tak, aby do budoucna zabránily podobným spekulacím. Prezidentem ČAPLH je František Dejnožka, šéf Hradecké lesní a dřevařské společnosti (HLDS), který vede v současné době s vedením LČR ostrý spor.

"Ministr Ivan Fuksa požádá Lesy ČR o vyjádření k těmto podezřením ze strany některých firem účastnících se jednoročních tendrů. Věříme, že smlouvy vzešlé z výběrových řízení potvrdí očekávání rekordního výnosu pro stát," řekla v reakci na dopis mluvčí ministerstva zemědělství Tereza Dvořáčková. Podle nedávného Sýkorova vyjádření by se kladné saldo hospodaření LČR v roce 2011 mělo meziročně zvýšit o tři miliardy korun na dosud rekordních 7,66 miliardy korun.

Mluvčí LČR Zbyněk Boublík uvedl, že podnik postupuje při vyhodnocení soutěže striktně podle zákona a možných problémů, na které ČAPLH upozorňuje, si je vědom, neboť na ně pamatuje i zákon. "Pokud bychom podobné (spekulativní) jednání zjistili, vyvodíme z něj patřičné důsledky. Zatím však takovéto poznatky nemáme a ani dopis ČAPLH v tomto směru nic nového nepřinesl," uvedl Boublík. Jednoroční tendry na práce a prodej dřeva ve státních lesích v roce 2011 se v současné době vyhodnocují, přičemž výsledky mají být oznámeny v závěru listopadu. Hodnota zakázky je zhruba 2,44 miliardy korun. Hlavním kritériem pro výběr vítěze je nabídnutá cena.

Jednoroční tendry vypsané LČR kritizují také menší dřevozpracující firmy a ekologové.

"Z údajů průměrného zpeněžení dříví zveřejněného Lesy České republiky v přehledu nejlepších nabídek je zřejmé, že s největší pravděpodobností jsou v nabídkách s nejlepším saldem i nabídky, jejichž struktura cen dříví nese charakter spekulace se strukturou ceníkových položek vzhledem k rozdílu zadání a skutečné struktury těžeb," uvádí asociace v dopise.

Z dosud publikovaných údajů je prý zcela zřejmé, že část nabídek je ryze spekulativních a má umožnit následnou manipulaci s výsledky. Nelze totiž vyloučit, že některé firmy se s dalšími subjekty dopředu dohodly, že po svém vítězství díky nízké ceně ze soutěže odstoupí. Za to budou od společností, kterým vítězství přenechají, požadovat určitou kompenzaci. Asociace proto žádá zadavatele, aby ve všech případech, kde skutečný vítěz nepodepíše následně s LČR smlouvu, takovou zakázku zrušil a vypsal ji znovu. "Uvedené jednání, byť je v rozporu nejen se soutěžním právem, je velmi obtížně prokazatelné," připouští ČAPLH.

Do soutěží o kontrakty na 108 územních jednotkách se přihlásilo 67 lesnických firem, které podaly celkem 1189 nabídek. Na všech 108 územních jednotek podalo nabídku pět firem. Nejvíce nejlepších nabídek má podle předběžných výsledků společnost České dřevařské závody Praha, která uspěla ve 36 ze 108 jednotek. Druhé místo patří firmě LST (28 zakázek) a třetí post obsadila společnost Less&Forest (16).

Jednoroční tendr je jakýmsi nouzovým řešením a má zabránit přerušení lesních prací po 1. lednu 2011. Původní obří desetiletý tendr v hodnotě 16 miliard korun, který kritizovali politici, ekologové, lesníci a výhrady k němu měl i antimonopolní úřad, totiž Lesy ČR zrušily v polovině letošního května

. I nynější jednoroční tendr vyvolal kritiku ze strany ekologů a menších dřevozpracujících firem. Tendry u antimonopolního úřadu napadla Asociace českých a moravských dřevozpracovatelů (AČMD). Podle AČMD jsou v tendrech Lesů ČR zvýhodněny velké těžebně-zpracovatelské firmy proti pilám, které se nezabývají těžební a pěstební činností.

Spory mezi LČR a HLDS vypukly poté, co se LČR rozhodly neobnovit HLDS tříletou smlouvu na prodej státního dřeva. Smlouva končí 31. prosince. Přes HLDS prodávají Lesy ČR 40 procent dřeva. Sýkora také nedávno oznámil, že státní podnik prodělal na spolupráci s HLDS za poslední tři roky téměř miliardu korun. To Dejnožka odmítl, podle něj nese za ztráty zodpovědnost Sýkora, na spolupráci s HLDS prý Lesy ČR vydělávají každým rokem více.

Obě strany se od té doby obviňují ze snahy o vytunelování podniků. LČR začátkem listopadu na mimořádné valné hromadě Hradecké lesní a dřevařské společnost (HLDS) údajně zabránily možnému pokusu o vyvedení budoucích zisků z této firmy. LČR mají ve firmě podíl 50 procent, zbytek vlastní předseda představenstva HLDS Dejnožka. Ten tvrzení Lesů ČR odmítl s tím, že LČR dál pokračují ve lživých mediálních útocích a tím údajně snižují hodnotu majetkového podílu státu v HLDS.

ČAPLH sdružuje kolem 20 subjektů z oboru těžby, zpracování a obchodu se dřevem a tvrdě kritizovala tendry Lesů ČR i v minulých letech.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (0.5 + 41.0) *

Zpět na přehled