Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Nejvyšší státní zástupce zrušil stíhání tří exposlanců ODS

Nejvyšší státní zástupce zrušil stíhání tří exposlanců ODS

Nejvyšší státní zástupce zrušil stíhání tří exposlanců ODS

26.7.2013 16:10, Zdroj: ČTK

Brno - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil stíhání tří bývalých poslanců ODS Marka Šnajdra, Petra Tluchoře a Ivana Fuksy v kauze údajné politické korupce. Spis vrátil k novému rozhodnutí Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci. Stíhání bývalé vrchní ředitelky kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové a exnáměstka ministra zemědělství Romana Bočka může pokračovat, stejně jako stíhání aktérů údajného zneužití Vojenského zpravodajství. U Nagyové a Bočka ve věci politické korupce jsou nutné dílčí změny, řekl dnes Zeman novinářům.

Stíhání tří exposlanců lze za určitých okolností obnovit. "Bude-li chtít dozorový státní zástupce dále pokračovat v případném trestním stíhání, bude se muset pokusit vymezit skutek tak, aby dovodil, že část skutku neprobíhala na půdě Poslanecké sněmovny," řekl Zeman.

Dozorového olomouckého vrchního státního zástupce Iva Ištvana rozhodnutí nepřekvapilo. "Pokud jde o zrušení stíhání tří exposlanců, tak tuto možnost jsem jako vysoce pravděpodobnou s ohledem na rozhodnutí Nejvyššího soudu avizoval již před týdnem," řekl ČTK.

Skutky se pokusí přeformulovat tak, aby stíhání mohlo pokračovat. Dnes nechtěl komentovat, kdy proti exposlancům vznese nová obvinění. Dříve ČTK sdělil, že by to mělo být "spíše v řádu týdnů než měsíců".

Zemanovo rozhodnutí vychází z názoru Nejvyššího soudu, který částečně vyňal exposlance z pravomoci policie a žalobců. Zeman musel verdikt respektovat. "Rozhodnutí Nejvyššího soudu je překvapivé - asi ne jenom pro mě. Podle mého názoru bylo nepředvídatelné a extenzivním způsobem zachází s indemnitou poslance," uvedl Zeman. Po případné obnově trestního stíhání musí podle něj znovu o rozsahu vynětí exposlanců rozhodovat Nejvyšší soud.

Stanovisko soudu podle Zemana částečně dopadlo také na Nagyovou a Bočka, kteří s exposlanci údajně vyjednávali o podmínkách složení mandátu. V jejich případě však nebylo nutné stíhání zastavit, stačí prý dílčí změny. Zeman se například domnívá, že v případě Bočka a Nagyové nelze použít právní kvalifikaci návodu ke zneužití pravomoci úřední osoby. "Rozhodnutí stížnostního orgánu je pro nás závazné, ale blíže se k tomu v tuto chvíli vyjádřit nemůžu, protože jej studujeme," reagoval žalobce Ištvan.

Advokát Nagyové Eduard Bruna věří, že Zemanův názor ohledně právní kvalifikace bude mít na další trestní stíhání Nagyové významný vliv. Zamítnutí stížnosti proti obvinění ho nezaskočilo. "S dnešním rozhodnutím Nejvyššího státního zastupitelství jsme počítali, protože moje klientka není poslanec," řekl ČTK.

Stížnosti obviněných proti postupu olomouckého Vrchního státního zastupitelství ležely u NSZ od začátku července. Zeman si k nim vyžádal také spisový materiál. Před rozhodnutím o stížnostech neposkytoval žádné komentáře ke sledované kauze.

Šnajdrův advokát Lukáš Trojan považuje rozhodnutí NSZ za správné. "Státní zástupci nicméně zásadním způsobem obešli zákon - trestní stíhání mého klienta měli zastavit hned po rozhodnutí Nejvyššího soudu. Tak jim to ukládá trestní řád. Po zastavení stíhání měli okamžitě vrátit věci sebrané při domovních prohlídkách. Teď budou tvrdit, že případ je ve stadiu prověřování a že se musí s těmito věcmi seznámit," podotkl.

Stejný názor má i Tluchořův právník Marek Nespala. "Nejvyšší soud rozhodl o tom, že klient je vyňat z působnosti orgánů činných v trestním řízení, což podle trestního řádu znamená jediný možný postup, a sice okamžité zastavení trestního stíhání pro nepřípustnost," uvedl pro ČTK. Podle něj ale bylo úřady řečeno, ať trestní řízení pokračuje a "ať si žalobci vymyslí něco jiného a převypráví skutek". "To je v demokratickém řádu naprosto nemístné," dodal.

Vedoucí katedry trestního práva z Univerzity Karlovy Jiří Jelínek jim dává za pravdu. "Pokud jde o jejich formulace, mají věcně pravdu," prohlásil o výrocích advokátů. "Jejich formulace jsou sice ostré, ale myslím, že procesní postup dobrý zvolen nebyl," řekl v České televizi na adresu Zemanova rozhodnutí.

Trojan ve stížnosti proti zahájení trestního stíhání, které dnes NSZ vyhovělo, argumentoval vedle vynětí exposlance Šnajdra z trestního stíhání také tím, že Vrchní státní zastupitelství v Olomouci není k šetření věci příslušné. Kritizoval i to, že skutek kladený Šnajdrovi za vinu není řádně popsán.

Ištvan spolu s kolegou z olomouckého zastupitelství Rostislavem Bajgerem stojí za ostře sledovanou kauzou spojenou se třemi bývalými poslanci ODS a blízkou spolupracovnicí a partnerkou expremiéra Nečase Nagyovou. Ištvana tento týden podpořil prezident Miloš Zeman. Naopak jej opakovaně kritizoval Nečas.

Tři bývalí poslanci ODS čelili podezření z korupčního jednání, když podle policie odešli ze Sněmovny výměnou za pozice ve vedení státních firem. Nejvyšší soud ale rozhodl, že se na složení poslaneckého mandátu vztahuje imunita. Další část kauzy se týká podezření ze zneužití Vojenského zpravodajství, jehož představitelé údajně vyhověli zadání Nagyové a sledovali tři lidi včetně expremiérovy manželky.

V kauze Vojenského zpravodajství nenašel šéf žalobců Zeman žádný důvod k zásahu. Pokud se prokáže zneužití zpravodajců osobou, která k tomu neměla žádné oprávnění, je to podle Zemana závažný, společensky nebezpečný čin. "To se přece nemůže stát. Beru to jako velice závažný zásah," uvedl Zeman ve vysílání Českého rozhlasu.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (18.7 + 27.5) *

Zpět na přehled