Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 27. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Nejvyšší správní soud: Ministerstvo chybovalo v zakázce na výběr právníků

Nejvyšší správní soud: Ministerstvo chybovalo v zakázce na výběr právníků

Nejvyšší správní soud: Ministerstvo chybovalo v zakázce na výběr právníků

1.10.2011 16:51, Zdroj: ČTK

Nejvyšší správní soud (NSS) definitivně potvrdil, že ministerstvo dopravy chybovalo při výběru právníků pro konzultace o privatizaci Letiště Praha a dalších otázkách. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za to vyměřil ministerstvu pokutu 50.000 korun. Letos v lednu ji potvrdil Krajský soud v Brně. Proti jeho verdiktu podala kasační stížnost advokátní kancelář Havel&Holásek, která právní služby poskytovala. NSS stížnost v pátek zamítl, zjistila dnes ČTK z databáze rozhodnutí.

Obsah kasační stížnosti ani rozhodnutí NSS není zatím známý. Soud zveřejnil na úřední desce jen stručný výrok. Na vypracování a zveřejnění písemného odůvodnění má jeden měsíc.

Podle ÚOHS ministerstvo zakázku v rozporu se zákonem rozdělilo na čtyři menší, aby se vyhnulo nutnosti vyhlásit výběrové řízení. Krajský soud v lednu potvrdil, že právní služby spolu souvisely, a tak měly tvořit jednu zakázku. Kdyby prý soud připustil takový přístup k výběru právních služeb, došlo by k "atomizaci" zakázek na jednotlivé dílčí případy a úkony, řekl tehdy soudce Petr Šebek.

Zástupce kanceláře Havel&Holásek Aleš Roztočil v lednu u krajského soudu tvrdil, že antimonopolní úřad dospěl k nesprávným závěrům. Podle něj ve skutečnosti šlo o několik oddělených právních služeb.

Na právní poradenství v souvislosti s plánovanou privatizací letiště uzavřelo ministerstvo v roce 2005 několik samostatných smluv s odměnami v řádu statisíců korun. V součtu však služby překročily dvoumilionovou hranici pro vyhlášení výběrového řízení. Podle ÚOHS tyto smlouvy na sebe navazují jak časově, tak i věcně, mají dokonce prakticky totožné preambule.

Prodej pražského letiště s očekávaným výnosem kolem 100 miliard korun se nakonec neuskutečnil. Poslanecká sněmovna loni prosadila zákon, podle kterého má letiště zůstat ve vlastnictví státu. Vláda poté schválila plán spojení letiště a skupiny Českých aerolinií do nově vznikajícího Českého aeroholdingu. Jedním z hlavních cílů propojení jsou provozní a finanční úspory. Všechny součásti Českého aeroholdingu budou nicméně obchodně samostatné. Fúzi musí ještě schválit antimonopolní úřad. 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (26.7 + 29.0) *

Zpět na přehled