Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Nejvyšší soud převzal Dalíkovo dovolání a spis v jeho kauze

Nejvyšší soud převzal Dalíkovo dovolání a spis v jeho kauze

Nejvyšší soud převzal Dalíkovo dovolání a spis v jeho kauze

27.11.2017 08:50, Zdroj: ČTK

Brno - Nejvyšší soud (NS) se může začít zabývat dovoláním lobbisty Marka Dalíka, jenž si odpykává pět let vězení v souvislosti s podvodem při nákupu obrněnců Pandur pro českou armádu. V pátek NS obdržel od Městského soudu v Praze spis a dovolání, které Dalík podal koncem října. ČTK to zjistila z justiční databáze.

Dovolání se standardně podává k soudu prvního stupně, odtud teprve putuje k NS do Brna. Délku rozhodování NS nelze předjímat. V průměru řeší dovolání v trestních kauzách 40 dní.

Dovolání samo o sobě nemá odkladný účinek. Lobbista proto 6. listopadu nastoupil do vězení v Ruzyni. Podle informací deníku Právo jej brzy poté Vězeňská služba přemístila do Znojma, kde už si trest odpykával před jeho přerušením.

Dalík vinu dlouhodobě popírá. Původně byl odsouzen ke čtyřem letům odnětí svobody za to, že si při neformální schůzce k nákupu pandurů řekl v listopadu 2007 o úplatek pro někoho z české vlády. Po zástupci firmy Steyr, která obrněné vozy dodávala, žádal podle trestního spisu půl miliardy korun.

Lobbista nastoupil do vězení, ovšem NS původní rozsudek letos na jaře zrušil, což pro Dalíka znamenalo po sedmi měsících cestu na svobodu. Nový pravomocný verdikt padl na konci letošního července a Dalíkovi o rok přitížil. Tentokrát jej soudu poslaly za mříže za to, že podváděl, když se ze zbrojařů pokusil vylákat peníze. Uvedl je prý v omyl tím, že předstíral svůj vliv na ministry.

Dalíkovi nepomohla ani změna výpovědi, kdy poprvé připustil, že se na schůzce se zbrojaři o penězích jednalo. Podle Dalíka částku zmínil slovenský lobbista Miroslav Výboh, jehož firma měla v kontraktu nahradit společnost zbrojaře Pavla Musely.

Nákup pandurů v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 kabinet Topolánka (tehdy ODS) od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, kde Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (37.2 + 15.8) *

Zpět na přehled