Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Nejvyšší soud potvrdil podmínku za zmanipulování armádní zakázky

Nejvyšší soud potvrdil podmínku za zmanipulování armádní zakázky

Nejvyšší soud potvrdil podmínku za zmanipulování armádní zakázky

13.10.2010 20:42, Zdroj: ČTK

Nejvyšší soud (NS) potvrdil podmíněný trest pro bývalého vysokého armádního důstojníka, jenž se podle pravomocných rozsudků dopustil pletich při veřejné soutěži a zneužívání pravomoci veřejného činitele. Podle serveru Aktuálně.cz jde o Petra Komínka, bývalého ředitele pražské Vojenské ubytovací a stavební správy. Rozhodnutí, ze kterého server vychází, vynesl soud v červnu bez veřejného jednání a je veřejně přístupné v internetovém archivu Nejvyššího soudu.
    

Činnost Vojenské ubytovací a stavební správy provázela v minulosti řada podezření z manipulací se zakázkami. V září na ministerstvu obrany začal forenzní audit, který nařídil ministr Alexandr Vondra (ODS). Kromě Vojenské ubytovací a stavební správy se audit týká také Správy vojenského bytového fondu a úřadu nemovité infrastruktury.
    

Komínka v roce 2008 uznal vinným Městský soud v Praze, avšak neuložil mu žádný trest. Vrchní soud poté v odvolacím řízení verdikt změnil a vyměřil mu šestiměsíční trest vězení s podmínkou na jeden rok. Komínek údajně zvýhodnil při zakázce na opravu vily za pět milionů korun firmu Trade fides, která figuruje i v dalších zpochybňovaných zakázkách.
    

V dovolání Komínek tvrdil, že mu soudy nižších stupňů neprokázaly úmysl způsobit škodu nebo si opatřit neoprávněný prospěch. Zjištěný skutkový stav prý vyvolává pochybnosti o zavinění.
    

Podle Nejvyššího soudu ale nelze pochybovat o tom, že Komínek byl veřejným činitelem a neplnil svou pravomoc zákonným způsobem. "Součástí úkolů společnosti a státu, k jejichž splnění měl obviněný potřebnou pravomoc, bylo i zadávání, organizování a vypořádávání veřejných zakázek na stanoveném úseku v resortu ministerstva obrany. Obviněný však vykonával tuto pravomoc způsobem odporujícím zákonu," stojí v rozhodnutí Nejvyššího soudu s předsedou Františkem Púrym.
   

Komínek podle rozhodnutí nezajistil všem účastníkům veřejné soutěže rovné podmínky. Zvýhodnil jednu firmu na úkor ostatních.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (7.1 + 29.6) *

Zpět na přehled