Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Nejlepší maturanti jsou z Prahy, nejhorší z Ústeckého kraje

Nejlepší maturanti jsou z Prahy, nejhorší z Ústeckého kraje

Nejlepší maturanti jsou z Prahy, nejhorší z Ústeckého kraje

25.8.2011 16:48, Zdroj: vz24.cz

 Při státních maturitách dopadli nejlépe studenti z Prahy, Královéhradeckého, Jihomoravského kraje a Vysočiny. Nejhorší výsledky byly v Ústeckém, Karlovarském a Libereckém kraji. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr školství Josef Dobeš (VV) s tím, že do konce srpna dostanou všechny školy zprávu o tom, v čem jejich studenti vynikají či zaostávají. Analýzu se srovnáním škol v regionu dostanou také hejtmani krajů, mohou podle ní rozhodovat o případných změnách v síti škol. U letošních státních maturit propadla nebo nebyla připuštěna pětina žáků.

"Školy 31. srpnu dostanou komplexní zpětnou vazbu o výsledcích, to by mělo přispět ke zvýšení kvality na těchto školách," uvedl Dobeš. Výsledky podle krajů prý překvapily třeba tím, že školy Moravskoslezského kraje, kde je mnoho dětí z problémových rodin, si nestojí nijak špatně. Kraj je podle výsledků maturit až šestý od konce. Naproti tomu je prý zarážející propad Středočeského kraje, kde se očekávaly lepší výsledky, byl však čtvrtý od konce.

"Středočeský kraj se ostře ohrazuje proti opakovaným lžím ministra školství Josefa Dobeše, který pomlouvá středočeské školy a tvrdí, že měly jedny z nejhorších výsledků státních maturitních zkoušek," reagoval bezprostředně po Dobešově konferenci náměstek středočeského hejtmana a stínový ministr školství Marcel Chládek (ČSSD), známý kritik státních maturit.

"Toto tvrzení nejprve prezentoval na počátku srpna ve veřejnoprávním rozhlase. Následně byl náměstkem hejtmana Středočeského kraje Marcelem Chládkem vyzván k omluvě. Ministr na tuto výzvu nejen že nereagoval, ale na dnešní tiskové konferenci vysílané veřejnoprávní televizí svá lživá tvrzení zopakoval" pokračuje Marcel Chládek. „Ministra jsem již před několika týdny vyzval k omluvě, po jeho další nepravdivé prezentaci musím tuto výzvu důrazně zopakovat,“ uvedl náměstek Chládek.

Opakovaná manipulativní tvrzení o výsledcích státních maturitních zkoušek na středočeských středních školách poškozují jejich pověst a jsou zavádějící. Ministrem zmiňovaný „propad“ a označení těchto výsledků za „jedny z nejhorších“ ve skutečnosti znamenají, že se Středočeský kraj umístil v hodnocení krajů na třetím (matematika), šestém (cizí jazyk), potažmo pátém místě (český jazyk a literatura) na vyšší úrovni obtížnosti. V základní obtížnosti pak na místě dvanáctém (matematika), šestém (cizí jazyk) a jedenáctém (český jazyk).

 Středočeský kraj má přitom zástupce i v desítce nejúspěšnějších škol. Mezi gymnázii dosáhlo šestého nejlepšího výsledku v celé ČR Gymnázium Mladá Boleslav. Masarykova obchodní akademie v Rakovníku byla potom třetí nejúspěšnější střední odbornou školou.

 „Středočeské školy nijak výrazně nezaostaly ani za ministrem Dobešem vyzdvihovanými pražskými školami, v některých parametrech je dokonce předčily,“ dodal náměstek středočeského hejtmana.

 Ve zprávách pro školy prý bude kromě srovnání se zbytkem ČR také srovnání jednotlivých tříd dané školy a také srovnání se všemi třídami stejného oborového zaměření z celé republiky. "Učitelé tak budou moci zjistit, která témata nebo které učivo bylo silnou, nebo naopak slabou stránkou jejich žáků," uvedlo centrum pro přípravu maturit Cermat. Žebříčky jednotlivých škol ale nechce ministerstvo sestavovat.

"Velice varuji, aby tyto výsledky byly bičem, aby byly kárným opatřením," upozornil ministr. Na základě analýzy nemají ředitelé rozdávat odměny nebo výpovědi. Výsledky jsou prý první zpětnou vazbou pro školy a měla by to pro ně být podpora, aby věděly, kde přidat a co se jim daří. Šéf Cermatu Pavel Zelený doporučil školám, aby se zaměřily hlavně na podrobné výsledky z matematiky, kde byly mezi studenty velké rozdíly. U cizích jazyků prý zase mělo hodně žáků problémy s poslechem.

Zpráva pro školy a hejtmany ukazuje výsledky jarních maturit. K podzimním opravným termínům půjde asi 20.400 studentů. Ústní zkoušky budou žáci skládat na svých školách od 1. do 14. září. Písemná část se pak bude konat ve 198 spádových školách od 15. do 21. září.

 

Pořadí + kraj
1. Praha
2. Královéhradecký
3. Jihomoravský
4. Vysočina
5. Jihočeský
6. Zlínský
7. Pardubický
8. Olomoucký
9. Moravskoslezský
10. Plzeňský
11. Středočeský
12. Liberecký
13. Karlovarský
14. Ústecký

 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (11.1 + 14.0) *

Zpět na přehled