Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 18. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Nečasovu úspěšnou kariéru zakončil loni prudký pád

Nečasovu úspěšnou kariéru zakončil loni prudký pád

Nečasovu úspěšnou kariéru zakončil loni prudký pád

17.11.2014 10:10, Zdroj: ČTK

Praha - Petr Nečas, který 19. listopadu oslaví padesátiny, dlouho patřil k politikům, jimž se vyhýbaly skandály. A to se ve vrcholné politice pohyboval již od roku 1992 a vystřídal řadu vysokých funkcí. Dotáhl to až na předsedu vlády, do funkce nastupoval s pověstí "pana čistého". Zásadní změnu přinesl skandál kolem jeho spolupracovnice a nynější manželky Jany Nečasové (dříve Nagyové), který ho stál nejen postavení v čele vlády, ale přinesl mu i policejní stíhání.

Nečas již v roce 1991 vstoupil do Občanské demokratické strany (ODS) a záhy byl zvolen předsedou oblastní rady strany ve Vsetíně. V roce 1992 byl poprvé zvolen do Poslanecké sněmovny, místo ve Sněmovně si udržel v dalších volbách a poslancem byl až do roku 2013. Mezitím se dostal do vedení ODS i do vlády.

V ODS si záhy vybudoval slušnou pozici, již v roce 1995 jej strana pod vedením Václava Klause nominovala do funkce prvního náměstka ministra obrany, kterým byl zhruba rok, a v květnu 1995 dokonce na uvolněné místo ministra vnitra. Nečas návrh nejprve přijal, po několika dnech odmítl z rodinných důvodů, čímž si nadlouho "vysloužil" nálepku nerozhodného politika. Poté získal řadu funkcí ve Sněmovně - mimo jiné byl předsedou výboru pro obranu a bezpečnost a místopředsedou poslaneckého klubu ODS.

V roce 1999 byl poprvé zvolen místopředsedou ODS, když na kongresu tvrdě zkritizoval tehdejší "nepolitickou politiku", tedy občanská hnutí nespokojená s politickou situací. Slova z tehdejší výzvy "Děkujeme, odejděte!" o aroganci, cynismu a velikášství politiků přirovnal k prohlášení prvorepublikového vůdce českých fašistů Radoly Gajdy. Nečas tehdy před volbou vedení řekl, že bude reprezentovat konzervativní proud ODS.

Ve vedení ODS se Nečas udržel i po odchodu její stěžejní postavy Václava Klause v roce 2002 a nástupu nového předsedy Mirka Topolánka, v letech 2004 až 2006 byl prvním místopředsedou strany. V obou vládách Mirka Topolánka (2006-09) získal místo vicepremiéra a ministra práce a sociálních věcí.

Nečasova politická kariéra nabrala obrátky před volbami v roce 2010. Tehdy narychlo nahradil na pozici volebního lídra ODS odstoupivšího předsedu strany Mirka Topolánka. Toho sice měl podle stanov zastoupit první místopředseda David Vodrážka, v situaci, kdy krátce před volbami ODS výrazně ztrácela na ČSSD, však výkonná rada jmenovala dočasným lídrem zkušenějšího Nečase. Aférami nezatížený Nečas se měl stát tím, kdo napraví pošramocenou pověst strany. Té předtím uškodil zejména problém takzvaných regionálních kmotrů, tedy podnikatelů, kteří údajně měli velký vliv na rozhodování politiků strany.

Ve volbách sice Nečasem vedená ODS nezvítězila, druhé místo a nízký koaliční potenciál vítězné ČSSD vedené Jiřím Paroubkem však umožnily vznik pravicové vládní koalice s Nečasem v čele.

Nečasovi, který byl zvolen předsedou ODS, se podařilo sestavit zdánlivě nejsilnější kabinet novodobých českých dějin. Koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných měla ve Sněmovně pohodlnou většinu 118 poslanců. Kabinet ale prakticky od počátku provázely různé konflikty, například kolem schvalování daňového balíčku, který nechtěla část ODS. Nečas byl někdy kritizován za určitou nerozhodnost a nedostatek přirozeného "vůdcovství".

Tříleté Nečasovo působení v čele kabinetu ukončila loni kauza kolem šéfky jeho kabinetu, a v té době také již partnerky, Jany Nagyové. Nečas kvůli vyšetřování Nagyové v kauze kolem možného zneužívání Vojenského zpravodajství a údajného podplacení exposlanců ODS, kteří se vzdali mandátu a za to přijali místa ve firmách se státní účastí, 17. června podal demisi. Ve stejný den rezignoval i na funkci předsedy ODS. Letos ho policie obvinila v kauze "trafik" pro exposlance z uplácení.

Petr Nečas se narodil 19. listopadu 1964 v Uherském Hradišti. Vystudoval fyziku na Univerzitě J. E. Purkyně (dnešní Masarykova univerzita) v Brně. V roce 1988 složil na stejné škole rigorózní zkoušku a získal doktorát. V letech 1988 až 1992 pracoval jako výzkumný a vývojový pracovník v Tesle Rožnov.

Během studií se oženil, s dnes již bývalou manželkou Radkou má syny Ondřeje a Tomáše a dcery Terezu a Marii. Rozvedl se v roce 2013 a krátce poté se znovu oženil s Janou Nagyovou. Po odchodu z politiky je expremiér společníkem ve firmě NESTAC Consulting, přednáší na akademii CEVRO a podle některých informací pracuje pro majitele finanční skupiny SPGroup Pavla Sehnala.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (4.4 + 36.8) *

Zpět na přehled