Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 19. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Nečase lze stíhat jako běžného občana, rozhodl Nejvyšší soud

Nečase lze stíhat jako běžného občana, rozhodl Nejvyšší soud

Nečase lze stíhat jako běžného občana, rozhodl Nejvyšší soud

31.10.2013 12:45, Zdroj: ČTK

Brno - Nejvyšší soud rozhodl, že bývalého premiéra Petra Nečase (ODS) lze stíhat i za případné trestné činy, kterých se mohl dopustit před srpnovým rozpuštěním Poslanecké sněmovny. Chránila ho pouze procesní imunita, která se vztahuje na projevy ve Sněmovně. V případě bývalých poslanců ODS Ivana Fuksy, Marka Šnajdra a Petra Tluchoře naopak rozhodl, že je nelze trestat za případné trestné činy do doby, než se loni v listopadu vzdali výkonu poslaneckého mandátu, řekl ČTK mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

Soud tímto rozhodnutím zamítl návrh státního zástupce Iva Ištvana, který chtěl pokračovat v trestním řízení s poslanci. Ti podle něj přijali úplatek v podobě lukrativních postů ve státních firmách za to, že se vzdají mandátu a nebudou dělat problémy při schvalování zákonů. Naopak lze dále stíhat bývalého premiéra, který jim tyto posty údajně nabídl. Ištvan zatím odmítl rozhodnutí komentovat, dokud je neobdrží, sdělil ČTK.

Nejvyšší soud v případě tří poslanců potvrdil svoje rozhodnutí z července, že jsou chráněni poslaneckou imunitou a indemnitou až do chvíle, než se vzdali mandátu. Bylo by možné je stíhat pouze za trestnou činnost, které by se případně dopustili až po 7. listopadu 2012. Státnímu zástupci Ištvanovi šlo však výslovně o jednání, která probíhala od 3. října do 6. listopadu loňského roku. "Pokud státní zástupce uvádí, že došlo k nezákonnému jednání, jehož vrcholem bylo vzdání se mandátu, pak je třeba vnímat všechna předchozí jednání jako celek. A vzdání se mandátu je chráněno imunitou," vysvětlil Knötig.

"S tímto rozhodnutím jsme samozřejmě spokojeni, očekávali jsme ho. Z podkladů, které měl Nejvyšší soud k dispozici, jasně vyplývalo, že vrchní státní zástupce nepředložil žádné nové důkazy. Šlo tedy o právní posouzení identické situace, ke které už Nejvyšší soud jednou stanovisko zaujal, a nebyl důvod předpokládat, že změní názor," řekl ČTK Lukáš Trojan, advokát exposlance Šnajdra. Konstatování Nejvyššího soudu, že skutky učiněné po složení mandátu dne 7. listopadu jsou stíhatelné, prý pro jeho klienta není ničím významné. Žádná část skutků, které chtěl vrchní žalobce Ivo Ištvan stíhat, se totiž podle advokáta neměla odehrát po tomto datu.

Nejvyšší soud se dle vyjádření mluvčího nemohl zabývat skutky či důkazy, které uváděl státní zástupce, protože by tím zasahoval do probíhajícího trestního řízení a vstoupil by do kompetencí jiného orgánu činného v trestním řízení, což je nepřípustné.

Nečas podle Ištvana spáchal trestný čin podplácení. "Senát Nejvyššího soudu zjistil, že Nečas není a nebyl za uvedené skutky trestně stíhán, respektive státní zástupce nepožádal Poslaneckou sněmovnu o jeho vydání k trestnímu stíhání, když svůj návrh vzal zpět," uvedl Knötig. "V současné době není chráněný imunitou a není tedy vyňat z pravomoci orgánů činných v trestním řízení, lze proti němu vést trestní řízení a může být trestně stíhán," vysvětlil Knötig.

Kauza údajného podplacení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra vedla k pádu Nečasovy vlády, Nečas se rovněž vzdal funkce předsedy ODS. V současné době jsou v případu obviněni pouze Nečasova přítelkyně a bývalá šéfka jeho kabinetu Jana Nagyová a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček. Nagyová s Bočkem podle žalobců společně navedli Nečase k přislíbení úplatku.

Nagyová, nyní Nečasová, navíc údajně zneužila Vojenské zpravodajství ke sledování tří osob, včetně bývalé manželky premiéra Nečase. Kvůli tomu byl obviněn bývalý šéf zpravodajství Ondrej Páleník, jeho nástupce Milan Kovanda a příslušník zpravodajství Jan Pohůnek.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (44.8 + 8.6) *

Zpět na přehled