Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Nečas uvedl, že vládní boj s korupcí šetří státu desítky miliard

Nečas uvedl, že vládní boj s korupcí šetří státu desítky miliard

Nečas uvedl, že vládní boj s korupcí šetří státu desítky miliard

15.2.2012 09:57, Zdroj: ČTK

Protikorupční opatření, která vláda přijala, přinášejí podle "konzervativního odhadu" premiéra Petra Nečase (ODS) veřejným rozpočtům úspory desítek miliard korun. Nečas to dnes uvedl na tiskové konferenci, kde vicepremiérka Karolína Peake (VV), odpovědná za boj s korupcí, vypočítala, že z 84 bodů protikorupční strategie jich už vládou prošlo 40 a desítka opatření, včetně významné novely zákona o veřejných zakázkách, už vstoupila v život. Předseda poslanců opoziční ČSSD Jeroným Tejc označil premiérova slova za sebechválu. Vláda podle něj v boji s korupcí selhala, ale občanům tvrdí opak.

Boj s korupcí je jedním z významných programových bodů koaliční vlády, připomněl premiér. Dodal, že jeho správnou podobou je především trpělivá práce, "sypání písku do soukolí", nikoliv líbivá marketingová hesla.

"S čistým svědomím říkám, že se proti minulým vládám jedná o viditelný pokrok," prohlásil Nečas. Ve veřejném životě už je podle něj nyní zavedena řada opatření, o nichž lidé před dvěma či třemi lety jen snili či hovořili o jejich nutnosti.

Peake v této souvislosti upozornila na zpřísnění trestů veřejně činných osob za korupční jednání, zákon o trestní odpovědnosti právnických osob, zřízení Generální inspekce bezpečnostních sborů a rozšíření "testů spolehlivosti" z policistů i na celníky, pracovníky Vězeňské služby a právě členy inspekce.

Podle opozice si vláda chválu nezaslouží. "Je jasné, že vláda v boji s korupcí selhala. Nyní se snaží, pod heslem 'čím méně problém řeším, tím více o něm musím mluvit' veřejnosti namluvit přesný opak," uvedl na tiskové konferenci předseda poslaneckého klubu ČSSD Tejc. Připomněl, že vláda má za sebou některé kauzy spojené s korupcí. Šéf poslaneckého klubu Věcí veřejných je obžalován z uplácení, ministr obrany Alexandr Vondra je spojován s kauzou Promopro z doby předsednictví ČR v Evropské unii, uvedl příklady Tejc.

Nečas připomněl, že stát, kraje či obce stále zadávají veřejné zakázky v objemu 450 miliard korun ročně. Jen změny v zákoně o veřejných zakázkách, které v pondělí podepsal prezident Václav Klaus, mohou přitom podle něj uspořit ročně asi 15 miliard. Miliardové úspory na maržích přineslo podle Nečase například zrušení povinnosti ministerstva obrany využívat při nákupech prostředníky. Zrušením sporné zakázky na likvidaci ekologických škod, kde podle Nečase hrozila buď korupce, nebo přinejmenším kartelová dohoda, stát ušetřil až 30 miliard a zrušení dostavby střešovické Ústřední vojenské nemocnice přineslo úsporu až šesti miliard.

Peake upozornila na to, že vláda pracuje na dalších protikorupčních opatřeních, chce například prosadit zprůhlednění financování politických stran, zpřesnit institut spolupracujícího obviněného, který by v případě pomoci při vyšetřování nově vůbec nemusel do vězení, i ochrany oznamovatelů korupčního jednání. Vláda chce také posílit nezávislost i odpovědnost státních zastupitelství, zřídit u nich specializovaná pracoviště pro boj s korupcí a uvažuje o podobných pracovištích u soudů.

 

Některá vládou připravovaná opatření v boji s korupcí:

 

  • Zpřesnění institutu spolupracujícího obviněného

Motivace pachatelů podílejících se na trestné činnosti ke spolupráci s orgány činnými v trestním řízení k podání svědectví proti hlavním pachatelům

 

  • Posílení nezávislosti a odpovědnosti státního zastupitelství za výkon svěřené moci

Změna způsobu jmenování a odvolávání vedoucích státních zástupců, změna způsobu dohledové pravomoci podřízených atd.

 

  • Zřizování specializovaných útvarů státního zastupitelství zejména v oblasti boje proti korupci a závažné finanční kriminality

Specializovaný útvar při Nejvyšším státním zastupitelství pro boj s korupcí

 

  • Ochrana oznamovatelů korupčního jednání

Ochrana zaměstnanců poukazujících na korupční jednání, na druhé straně pojistka proti zneužívání této služby

 

  • Novela rozpočtových pravidel

Zvýšení požadavků na majetkovou transparentnost příjemců dotací

 

  • Zprůhlednění financování politických stran

Zveřejňování nákladů na volební kampaně, zákaz anonymních kampaní, zpřesnění kontrolního dohledu nad financováním stran atd.

 

  • Platforma pro zákon o úřednících

Stanovení pravidel pro zaměstnávání, odměňování, politickou nezávislost a odpovědnost úředníků

 

  • Open Government Partnership

Mezinárodní iniciativa administrativy USA podporující otevřenost, transparentnost a boj proti korupci.


Zdroj: Úřad vlády ČR

 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (44.3 + 0.3) *

Zpět na přehled