Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Nečas: Problémy s čerpáním fondů EU nelze svalovat na Dobeše

Nečas: Problémy s čerpáním fondů EU nelze svalovat na Dobeše

Nečas: Problémy s čerpáním fondů EU nelze svalovat na Dobeše

2.1.2012 21:10, Zdroj: ČTK

Problémy s čerpáním peněz z fondů Evropské unie na ministerstvu školství nelze svádět na současného ministra Josefa Dobeše (VV), řekl dnes novinářům po obědě s prezidentem premiér Petr Nečas (ODS). Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost má podle něj problémy od svého vzniku a potíže s jeho čerpáním sahají minimálně čtyři roky zpět, kdy Dobeš ještě v čele úřadu nestál.

Ministr dnes v tiskové zprávě zaslané ČTK uvedl, že situaci kolem čerpáni peněz z fondu "zdědil". Bývalý šéf sekce pro čerpání fondů Jan Vitula (TOP 09) to ale popírá, problémem je podle něho Dobešovo řízení.

Evropská unie zřejmě ministerstvu školství dočasně pozastaví proplácení dotací z unijních fondů. Audit Evropské komise totiž zjistil chyby v zadávání veřejných zakázek v programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Resort je kvůli využívání prostředků z fondů EU dlouhodobě terčem kritiky, patří také k nejpomaleji čerpajícím institucím. Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) z hodnocení EU nesporně plyne, že ministerstvo školství utrpí finanční ztrátu.

Podle Nečase má uvedený operační program problémy od svého vzniku. "Je třeba jednoznačně říci, že to nezačalo příchodem pana ministra Dobeše do jeho funkce," řekl Nečas v Lánech. "Tím neříkám, že jsem přesvědčený, že současné vedení MŠMT neudělalo nějaké kroky, které podle mého názoru udělat nemělo," uvedl dále Nečas. Podle něj ale nelze celou shrnout jednoduchými slogany a problémy "házet na jednoho člověka".

Dobeš dnes v tiskovém prohlášení uvedl, že je v jeho silách vzniklý problém vyřešit. "Prokážu, že nesu mimo jiné dědictví bývalého vedení sekce EU fondů, tehdy ovládané členem TOP 09 Janem Vitulou," napsal Dobeš v tiskové zprávě. S novým vedením sekce se mu podle něho podařilo zrychlit čerpání unijních dotací. Odstranil prý také "mnoho nedostatků zmiňovaných v auditu Evropské komise".

Kalousek ale v Českém rozhlase 1-Radiožurnálu prohlásil, že ministerstvo školství nepochybně utrpí finanční ztrátu. Z hodnocení EU prý vyplývá, že některé projekty budou proplaceny, některé se budou korigovat a některé asi budou pozastaveny. Dobeš se hájí tím, že ze strany představitelů TOP 09 jde o kanonádu vůči jeho osobě, přičemž za čerpání dotací pro Českou republiku je spoluzodpovědný i Kalousek.

Podle Vituly může za chyby Dobešova chaotická personální politika. Zkušené úředníky prý vyhodil, noví si nedokážou se složitou administrativou poradit. "Místo 180 lidí má teď sekce pro EU 380 lidí," upozornil. Kontrolní systém byl dobře nastavený, za Dobeše ale selhalo řízení, uvedl.

ČR může z fondu určeného pro školství čerpat až 53 miliard korun. Dobeše kvůli evropským dotacím ostře kritizuje nejen koaliční TOP 09, ale i opoziční ČSSD. Podle předsedy poslanců TOP 09 a STAN Petra Gazdíka by Dobeš měl vyvodit osobní odpovědnost z nynějších potíží i své personální politiky.

Dobeše, kterého kvůli programu čeká schůzka s premiérem a předsedou ODS Petrem Nečasem, se dříve zastali jeho spolustraníci.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (25.9 + 29.2) *

Zpět na přehled