Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 24. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Nečas podle policie slíbil a zajistil poskytnutí úplatku

Nečas podle policie slíbil a zajistil poskytnutí úplatku

Nečas podle policie slíbil a zajistil poskytnutí úplatku

18.6.2013 13:37, Zdroj: ČTK

Praha - Odstupující premiér Petr Nečas (ODS) slíbil podle policie trojici bývalých poslanců své strany úplatek a zajistil jeho poskytnutí. Naváděli ho k tomu prý šéfka jeho kanceláře Jana Nagyová a bývalý náměstek ministra zemědělství Roman Boček. Vyplývá to z obvinění Nagyové a čtyř dalších osob, které na webu zveřejnil deník E15.

Vrchní státní zástupce Ivo Ištvan dnes ČTK řekl, že postup vyšetřovatelů v souvislosti s Nečasem nebude vysvětlovat. Žalobci podle něj budou informovat veřejnost v případě nějakého vývoje. "Vyšetřování pokračuje přesně podle plánu státního zástupce," dodal Ištvan.

Trojice poslanců - Petr Tluchoř, Ivan Fuksa a Marek Šnajdr - složila mandáty loni v listopadu kvůli sporům o vládní daňový balíček a nyní je podezřelá z toho, že tak učinila za slib neoprávněných výhod a porušila tím zákon.
Podle obvinění jednali nejméně od 13. září loňského roku Nagyová s Bočkem v "úmyslu navést předsedu vlády", aby poslancům slíbil úplatek ve formě získání členství ve státních orgánech nebo orgánech firem, v nichž je majoritním akcionářem stát. Nečas dal prý slib o "poskytnutí této formy úplatku" prostřednictvím své nejbližší spolupracovnice a Bočka nejpozději o pět dní později.

Nečase, který spolu s některými dalšími vrcholnými politiky trvá na tom, že nešlo o korupci, ale o běžný politický obchod, zatím policie neobvinila, ani nevyslechla. Nevyloučila však, že tak učiní. Vyslechnut bude ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), který řekl, že pozici v Čepru nabídl Šnajdrovi on. Předvolání prý již dostal. Také on však záležitost nepovažuje za korupci.

Dohoda o "obsahu úplatku" byla podle policie mezi oběma stranami dosažena 6. listopadu, den na to se poslanci vzdali svého mandátu. V následujících měsících jim pak byl "z iniciativy předsedy vlády...poskytnut úplatek".
V případě Šnajdra šlo podle policie o zvolení do funkce předsedy dozorčí rady společnosti Čepro, v případě Fuksy o zvolení do představenstva Českého Aeroholdingu. U Tluchoře byl prý úplatek poskytnut "ve formě zvolení jím požadované osoby - Libora Antoše - členem dozorčí rady společnosti České dráhy".

Policejní dokument také uvádí, že se v této záležitosti opakovaně uskutečnily schůzky nebo se vedla telefonická komunikace zejména mezi Nagyovou, Bočkem a Tluchořem, který byl prý pověřen Fuksou a Šnajdrem, aby vyjednával i za ně.

V jedné z textových zpráv tak například 18. září Nagyová informuje Bočka o tom, že informace o možné dohodě je potvrzena a současně ho prosí o "udržení zdroje". V hovoru z 26. září zase s Nečasem mluví o "okruzích k postarání se" a také o tom, že by exposlanci měli své posty dostávat postupně, aby nebylo jasné, že to bylo "vyboxováno" tímto způsobem.

Z vyjednávání obou stran, v němž je Tluchoř někdy označován i jako ten "hlavní" nebo "Pýtý", je také zřejmá jejich vzájemná nedůvěra. Tu na začátku října vyjadřuje Boček, který Nagyové říká o své obavě, že to ani jedna ze stran nemyslí vážně a že jde jen o získání času.

V telefonu z 5. listopadu s Bočkem pak Nečas mluví o tom, "...že ty varianty jsou průchodné a že má ještě nějaké nápady ohledně těch možností, které by byly a jsou realizovatelné jak u toho Ivana, tak u toho Petra, trošku problém bude Marek...".

Stejný den premiér také s Nagyovou řešil fakt, že některé z firem jsou v pravomoci ministra financí Miroslava Kalouska. "...Protože stejně s tím, s tím Kalouskem to je... Se kterým potřebujeme součinnost, protože ono to formálně, většina těch věcí spadá, spadá pod něj... A nebo typu, když je to Všeobecná zdravotní pojišťovna, tak jak kdyby to také spadá pod TOPku...," stojí také v dokumentu.

Nagyová s Bočkem jsou v kauze obviněni ze zneužití pravomoci úřední osoby a podplácení, Tluchoř se Šnajdrem ze zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku, Fuksa pak ze zneužití pravomoci úřední osoby. Všichni jsou ve vazbě.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (11.1 + 31.9) *

Zpět na přehled