Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Nečas odmítl vypovídat v kauze Nagyová, případ je prý vymyšlený

Nečas odmítl vypovídat v kauze Nagyová, případ je prý vymyšlený

Nečas odmítl vypovídat v kauze Nagyová, případ je prý vymyšlený

14.11.2013 14:03, Zdroj: ČTK

Praha - Expremiér Petr Nečas (ODS) odmítl na policii vypovídat v kauze Jany Nagyové, nyní Nečasové, své nynější manželky. Výslech se měl týkat údajného zneužití Vojenského zpravodajství (VZ) ke sledování tehdejší Nečasovy manželky Radky, které údajně nařídila Nagyová. Podle Nečase je případ vymyšlený a jedná se o politickou kauzu.

Nečas dorazil k výslechu krátce po 08:00 v doprovodu svého advokáta Josefa Lžičaře. V policejní budově na pražském Perštýně strávil 45 minut. Poté nakrátko předstoupil před zhruba dvě desítky novinářů.

Jeho svědectví mohlo přispět k objasnění, kdo sledování zadal. Bývalý předseda vlády však odmítl spolupracovat, protože podle něj je celá kauza vykonstruovaná. "Postup státního zastupitelství a vyšetřujících policistů od počátku považuji za politicky podjatý. Toto je politický proces," řekl novinářům při odchodu. Dodal, že je připravený spolupracovat s nezávislým soudem.

Vojenské zpravodajství se podle něj ničeho nezákonného nedopustilo. "Chtěl bych zdůraznit, že podle informací, které mám k dispozici, Vojenské zpravodajství nepřekročilo svou zákonnou působnost," prohlásil Nečas. Podle něj všichni příslušníci VZ i "osoby navazující" v této kauze postupovaly v souladu se zákonem.

Na dotaz, zda věděl o loňské akci týkající se jeho tehdejší manželky Radky, přímo neodpověděl. Pouze zopakoval, že VZ neporušilo zákon. Bývalý šéf zpravodajců Ondrej Páleník nicméně již dříve v deníku Právo naznačil, že expremiér měl o všem logicky vědět, protože se opatření týkalo jeho okolí. VZ podle Páleníka dostalo informace o jistém nebezpečí, které hrozí rodině Nečase. Nakonec se nepotvrdilo. Podle Páleníka také nešlo přímo o sledování, ale byla to tzv. ochrana proti sledování.

Páleníkův nástupce Milan Kovanda také řekl v rozhovoru pro ČTK, že akci považoval za zadání "z nejvyšších míst", které směřovalo právě od tehdejšího premiéra.

Spekulovalo se, že by dnes mohla policie Nečase obvinit v souvislosti s druhou větví případu Nagyová, kterou je údajné uplacení tří někdejších poslanců ODS Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksy, ale k tomu zatím nedošlo. Nejvyšší soud nedávno rozhodl, že Nečase na rozdíl od trojice exposlanců je možné stíhat. Chránila ho totiž pouze procesní imunita vztahující se na projevy se Sněmovně.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (31.7 + 25.3) *

Zpět na přehled