Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Nečas: Kalousek svými výroky ovlivňuje šetření kauzy Promopro

Nečas: Kalousek svými výroky ovlivňuje šetření kauzy Promopro

Nečas: Kalousek svými výroky ovlivňuje šetření kauzy Promopro

24.2.2011 18:42, Zdroj: ČTK

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) hrubým způsobem ovlivňuje vyšetřování případu firmy PROMOPRO spol. s.r.o., která získala spornou zakázku v době českého předsednictví EU, uvedl dnes premiér Petr Nečas (ODS). V rozhovoru pro server iHned.cz předseda vlády zdůraznil, že Kalousek, který umožnil vyšetřovatelům finančně-analytického útvaru (FAÚ) svého ministerstva o kauze hovořit, není ve věci soudce ani vyšetřovatel. S Kalouskem chce o věci Nečas vést "velmi vážný rozhovor".
   

 "Není ani vyšetřovatel, ani soudce a na výroky, co je a není trestným činem by měl být velmi opatrný," prohlásil Nečas. S případem je spojován jeho stranický kolega, místopředseda ODS a ministr obrany Alexandr Vondra, který byl v době českého předsednictví EU vicepremiérem právě pro evropskou problematiku.
   

 "Té nervozitě se musím hořce usmát. Měl jsem pocit, že pan premiér v boji s korupcí a praním špinavých peněz sliboval trochu jiný přístup," reagoval na rozhovor pro ČTK Kalousek. Zdůraznil, že vyšetřování rozhodně neovlivňoval a informace o něm zveřejnil až poté, co FAÚ svá šetření skončil. "Důkazy, které při tom nashromáždil mne opravňují k pojmenování 'nestandardní zlodějina'. Zda tato nestandardní zlodějina bude také vyhodnocena jako trestný čin, to už není v působnosti ministerstva financí," podotkl ministr.
   

 Dodal, že nedělal nic jiného, než že bránil profesionální práci svého úřadu. "Ta byla - a obávám se, že stále je - pod nepřípustným politickým a mediálním tlakem," uzavřel Kalousek.
   

 Razantní postup vůči ministrovi financí žádala v úterý pražská ODS. "Vedení ODS a místopředsedové musí razantnějším způsobem vystupovat proti politickým útokům TOP 09," řekl její šéf Boris Šťastný.
   

 Kalousek zbavil mlčenlivosti šéfa FAÚ Milana Cícera. Před týdnem pak zveřejnili podrobnosti zjištěné útvarem o tocích peněz od firmy Promopro. Finanční analytický útvar MF na základě svých zjištění podal v lednu trestní oznámení.
    

Čeští i rakouští státní zástupci začali v minulých dnech prověřovat podezření z praní špinavých peněz při transakcích týkajících se této sporné zakázky. Policie v souvislosti se zakázkou prověřuje také podezření ze spáchání trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku.
    

Podle Nečase by ministr, který má pod sebou takový útvar jako je FAÚ by se měl velmi kontrolovat ve výrocích, aby se nevystavil podezření, že vyšetřování ovlivňuje. "Řízené úniky informací, nestandardní zbavení mlčenlivosti, to všechno vzbuzuje mé otázky a s ministrem financí budu mít velmi vážný rozhovor," upozornil předseda vlády.
    

Nečas žádá vyšetření případu, nemá prý ale důvod ve věci nevěřit místopředsedovi ODS Vondrovi. "Nepochybuji, že řadě lidí kroky, které se dějí na ministerstvu obrany, vážným způsobem vadí a snaží se pana ministra a jeho spolupracovníky diskreditovat," podotkl předseda vlády.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (33.9 + 45.5) *

Zpět na přehled