Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 20. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Nečas k pondělku rezignuje na funkci premiéra i šéfa ODS

Nečas k pondělku rezignuje na funkci premiéra i šéfa ODS

Nečas k pondělku rezignuje na funkci premiéra i šéfa ODS

17.6.2013 07:32, Zdroj: ČTK

Praha - Premiér Petr Nečas (ODS) po večerním jednání grémia ODS oznámil, že k pondělku rezignuje na svou funkci v souvislosti s kauzou šéfky jeho kabinetu Jany Nagyové. Chce, aby koalice pokračovala s premiérem nominovaným za ODS. Podle Nečase se bude jméno nového premiéra teprve hledat. Nečas doufá, že pokud koalice najde potřebných 101 poslanců připravených podporovat novou vládu, prezident to bude respektovat. O budoucnosti koalice také krátce jednaly koaliční špičky. Nečas skončí i jako předseda ODS. Svým spolustraníkům to oznámí na pondělním jednání širšího vedení strany.

"Jsem si plně vědom toho, jak peripetie mého osobního života v současné době zatěžují politickou scénu i ODS. Já jsem velmi pozorně vnímal celý vývoj politické situace, který tady nastal počínaje středou. A jsem si vědom toho, jaké to pro mne má konsekvence. Chci zdůraznit, že jsem si vědom své politické odpovědnosti a vyvozuji z ní tyto důsledky," řekl Nečas. Řada věcí kolem obvinění Nagyové ale podle Nečase byla jinak, než jak je prezentováno.

Rozhodnutím Nečase podat v pondělí demisi se podle něj stává "nulitním" úterní hlasování ve Sněmovně o vyslovení nedůvěry vládě, která už fakticky bude spolu s premiérem v demisi. Nečas dodal, že tímto krokem vznikne prostor pro hledání nového premiéra z Občanské demokratické strany. "Na tomto nominantovi musí být dohoda i s koaličními partnery, protože musíme pokládat dostatečnou většinu, aby nová vláda dostala důvěru od Sněmovny," konstatoval. Potřeba bude podle něj jednat také s prezidentem Milošem Zemanem. Doufá, že Zeman bude respektovat to, že se vláda odvíjí od rozložení sil ve Sněmovně, kde mají koaliční partneři většinu.
Pokud špičky nynější koalice najdou potřebných 101 poslanců připravených podpořit novou vládu, Nečas předpokládá, že to bude prezident Zeman "jako demokrat" respektovat. Na dotaz, zda bude působit i v případné další koaliční vládě, řekl, že ho to nenapadlo.

O budoucnosti koalice s TOP 09 a LIDEM krátce jednaly koaliční špičky ve formátu K9. Podle místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska není strana ochotna akceptovat jakéhokoliv kandidáta ODS.

Ostravský soud dnes vzal do vazby třetího z bývalých poslanců ODS Marka Šnajdra. Ve vazbě je tak v kauze kolem Jany Nagyové sedm z osmi obviněných

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (8.5 + 42.9) *

Zpět na přehled