Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 20. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Nečas dává seskupení kolem Peake čas do pondělí

Nečas dává seskupení kolem Peake čas do pondělí

Nečas dává seskupení kolem Peake čas do pondělí

18.4.2012 12:50, Zdroj: ČTK

Premiér Petr Nečas (ODS) chce do pondělí vědět, zda se vláda může ve sněmovně opřít o bezpečnou většinu. Spolupráci vlády se sněmovním klubem Věcí veřejných, který by zevnitř či zvenku řídil za uplácení nepravomocně odsouzený Vít Bárta (VV), vylučuje. V úterý vznikla nová platforma kolem vicepremiéry Karolíny Peake, kolika disponuje hlasy, není jisté. Když nebude podle Nečase po víkendu jasné, že kabinet bude mít ve sněmovně dost hlasů, dá přednost předčasným volbám.

"Je vyloučené, aby se vláda opírala o poslanecký klub, který zevnitř nebo ze zákulisí řídí člověk odsouzený za korupci," uvedl Nečas s tím, že spolupráci VV občanští demokraté zatím nevypověděli. Odpoledne bude jednat grémium ODS.

Koaliční smlouvu, kterou podepsaly ODS, TOP 09 a VV, Nečas nepovažuje za "cár papíru". Bude-li vláda pokračovat, tak prý jen na základě koaliční smlouvy a programového prohlášení. "Nebudeme měnit ani čárku z programu," zdůraznil.

"Nepřistoupím na žádný způsob postupné agónie této vlády zmítající se v závislosti na tom, jak se vyspí jeden poslanec či poslankyně, žádné těsné většiny 101 nebo 102 nemají smysl. Ta vláda musí mít tah na branku," uvedl. "Definice bezpečné většiny je taková, že bezpečná většina je větší než nebezpečná většina," vyhnul se odpovědi na klíčovou otázku. Uvedl, že se v nejbližších dnech odehraje celá řada veřejných i zákulisních jednání.

Vláda podle Nečase musí být schopna prosazovat svůj program konsolidace veřejných financí, snižování schodku a modernizačních reforem.

Pokud do pondělí nebude jasné, že vláda má onu bezpečnou většinu, navrhne Nečas své straně návrat k plánu na předčasné volby ještě v červnu letošního roku. ODS by tak s politickými partnery začala jednat o rozpuštění Poslanecké sněmovny.

Peake v úterý odešla z VV a oznámila, že zakládá novou platformu. Vyzvala své stranické kolegy, aby ji následovali. Aby vláda měla ve sněmovně alespoň většinu 101 hlasu, muselo by Peake následovat nejméně sedm dalších poslanců VV. Jistých jich podle dosavadních informací má zatím pět. Nečas se s Peake sejde dnes odpoledne.

Nečas dnes opět připomněl Bártův veřejný příslib odejít z vysoké politiky v případě odsouzení. Bártova nynější argumentace, že poslanecký mandát není vysokou politikou, je podle premiéra bizarní a úsměvná. Podle něj to jen dokazuje trvající Bártovu snahu řídit VV či její torzo zákulisně. Rýpl si zároveň do oficálního předsedy VV Radka Johna, když poznamenal, že podle jeho názoru John stranu ani její klub neřídí.

Nečas doplnil, že nyní jedná s ministry původně nominovanými VV o situaci v jejich resortech. V souvislosti s ministrem dopravy Pavlem Dobešem, který následoval Peake, premiér uvedl, že v resortu se musí některé věci, včetně personálních, změnit. "Možná právě to je důvodem tlaku na pana ministra Dobeše ze strany pana Bárty a jeho nejbližšího okolí," řekl.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (20.8 + 22.7) *

Zpět na přehled