Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Nečas a Dobeš si vyjasňovali názory na státní maturity

Nečas a Dobeš si vyjasňovali názory na státní maturity

Nečas a Dobeš si vyjasňovali názory na státní maturity

3.11.2010 07:30, Zdroj: ČTK

Premiér Petr Nečas (ODS) a ministr školství Josef Dobeš (VV) si dnes podle Dobeše "vyjasňovali" své pondělní výroky o říjnové generálce státních maturit. Dobeš se necítí být ministerským předsedou "opuštěn", jak píše dnešní Právo. Nemyslí si ani, že by byly státní maturity odloženy. Uvedl to dnes v pořadu Českého rozhlasu 20 minut Radiožurnálu.

U generálky neprošla asi třetina studentů, to vyvolalo ostré polemiky politiků. Nečas v pondělí neskrýval, že se mu nelíbí, že by příští rok mohla až třetina maturantů propadnout. Po Dobešovi, který podle něho převzal za úspěch projektu osobní garanci, chce pečlivý rozbor výsledků plošného testování a návrh řešení. Podle Dobeše dostal Nečas z výsledků strach.

"Dneska jsme si s panem premiérem sedli a tyto věci jsme si vyjasňovali a povídali jsme si o nich," řekl dnes Dobeš v rozhlasovém pořadu. S Nečasem se bavil o tom, "jak dále postupovat". Zopakoval, že do konce listopadu předloží zprávu o státních maturitách a upozorní na drobné nedostatky, které do příštího jara odstraní.

Generálka se konala v první polovině října a měla ověřit připravenost nových zkoušek dospělosti. Dobeš již dříve odhadl, že u nových maturit propadnou žáci hlavně z některých soukromých škol a nástavbových oborů. Generálka přišla na 120 milionů korun, do konce roku se náklady přípravy státních maturit vyšplhají na 570 milionů korun.

U generálky neprošla asi třetina studentů. Téměř polovina studentů, kteří si jako druhý předmět vybrali matematiku, zkoušku neudělala, třetina studentů pak propadla z angličtiny. V češtině, která byla povinná pro všechny, neuspělo 22 procent maturantů, v němčině pak přes 39 procent. Podle ministra nejsou takové výsledky důvodem k panice, u skutečných maturit propadne poloviční množství lidí. Dobeš zároveň avizoval, že nemíní snižovat náročnost testů.

Nové zkoušky dospělosti v pondělí kritizoval také prezident Václav Klaus. "Státní maturity je stavění domu od střechy. Jestli chceme nějakým elementárním způsobem sjednotit naše školství, tak dělat to od toho posledního okamžiku, a ne od první třídy, to se mi zdá naprosto nesmyslné," citoval prezidentova slova server Novinky.cz.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (28.0 + 8.4) *

Zpět na přehled