Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 22. 4. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » NCOZ: K praní špinavých peněz častěji slouží virtuální měny

NCOZ: K praní špinavých peněz častěji slouží virtuální měny

NCOZ: K praní špinavých peněz častěji slouží virtuální měny

5.12.2018 12:24, Zdroj: ČTK

Praha - Při praní špinavých peněz se pachatelé v Česku více orientují na využití virtuálních měn, především bitcoinu. Ve výroční zprávě na to upozornila Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Kryptoměny poskytují svým uživatelům anonymitu a zjistit původce transakce bývá velmi obtížné.

"Virtuální měny se díky své anonymitě staly ideálním prostředkem k této činnosti," konstatovali policisté k převádění podvodně získaných finančních prostředků.

Neregulovaná digitální platidla umožňují provádět platby včetně mezinárodních bez využití bank. "Možnosti zjištění konkrétní osoby, která transakci uskutečnila, bývají prakticky nulové, neboť v této souvislosti lze využívat anonymní proxy servery a sítě či předplacené mobilní telefony s přístupem k internetu," uvedla centrála.

Obecně k legalizaci výnosů z trestné činnosti policisté poznamenali, že situace v Česku s určitým zpožděním kopíruje trendy západní Evropy. "Vývoj v podmínkách ČR směřuje k pokračování v tzv. vysávání státních zakázek a zneužívání dotací z různých fondů EU," doplnili.

K zastření nelegálního původu pěněžních prostředků využívají pachatelé často bankovní účty založené na padělané doklady, převážně zahraniční. Sofistikovanějším způsobem praní peněz je fiktivní podnikání. "V mnoha případech jsou do procesu legalizace výnosů zapojeny organizované skupiny včetně advokátních kanceláří, které se na oblast praní peněz specializují. Jde o tzv. syndikáty," napsala NCOZ.

Nelegální výnosy pachatelé nejčastěji investují do nemovitostí, luxusních aut, zlata a šperků.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (29.6 + 30.5) *

Zpět na přehled