Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 26. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » NATO bude řešit Afghánistán, ČR podepíše dohodu s USA o zakázkách

NATO bude řešit Afghánistán, ČR podepíše dohodu s USA o zakázkách

NATO bude řešit Afghánistán, ČR podepíše dohodu s USA o zakázkách

17.4.2012 22:46, Zdroj: ČTK

Příprava summitu Severoatlantické aliance, strategie v Afghánistánu i vztahy s Ruskem budou patřit k hlavním tématům dvoudenní schůzky ministrů zahraniční a obrany zemí NATO, která začíná ve středu v Bruselu. Z českého pohledu bude významné i to, že ministr obrany Alexandr Vondra s americkým protějškem Leonem Panettou podepíší smlouvu otevírající českým firmám cestu k armádním zakázkám USA.

Jednání, které je v aliančním slovníku označováno jako "jumbo" vzhledem k tomu, že se ho účastní jak ministři obrany, tak ministři zahraniční, bude poslední ministerskou schůzkou před květnovým summitem aliance v americkém Chicagu. Na něm by organizace měla oznámit mimo jiné spuštění vlastního systému protiraketové ochrany.

Páteří vznikajícího obranného deštníku by měl být americký systém. U něj se ještě za vlády prezidenta George Bushe uvažovalo o tom, že by v Česku mohla být umístěna radarová část tehdy zvažované nové evropské základny, jejíž druhá část - desítka antiraket - měla být v Polsku. Současná vláda prezidenta Baracka Obamy nicméně od těchto plánů, které ostře kritizovalo Rusko, nakonec odstoupila.

Nové armádní veřejné zakázky 

Právě s tehdejšími kontakty a vyjednáváními do jisté míry souvisí i očekávaný středeční podpis dohody, která firmám z ČR umožní účastnit se na amerických zakázkách vojenského charakteru. "Dohoda má zásadní význam pro podniky českého obranného průmyslu, kterým otevírá cestu k získávání amerických veřejných zakázek v oblasti obrany. ČR se stává jednou z pouhých dvou desítek zemí, které mají s USA tuto dohodu uzavřenou," řekl k tomu Vondra.

Přístup k veřejným obranným zakázkám v USA pro české subjekty dosud blokují zákony, podle nichž mají mít přednost americké firmy. České firmy tak mohou získat jedině nějaké subdodávky pro firmy z USA.

K dalším klíčovým tématům jednání, na němž bude Prahu kromě ministra obrany Vondry zastupovat i šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg, bude Afghánistán. Jde zejména o to zamyslet se nad procesem postupného předávání odpovědnosti za bezpečnost tamním ozbrojeným silám. Tento proces by měl být završen do konce roku 2014. Nyní jde jednak o to, zda a případně jakou formou by měla být aliance přítomna v Afghánistánu po tomto datu, a zároveň o to, jak proces předávání odpovědnosti dokončit.

Kromě jiného je na stole i problematika velikosti a financování afghánských ozbrojených sil. Ty by měly mít na konci roku 2014 kolem 380.000 příslušníků, nicméně podle Spojených států by se "udržitelná" podoba afghánské armády měla v budoucnu pohybovat někde na úrovni 230.000 mužů. Je tak otázkou, co udělat s přebytečnými vojáky a jak nastavit financování budoucích sborů.

Aliance a její členové jsou nyní vzhledem k tíživé ekonomické situaci a dluhové krizi pod finančním tlakem. I kvůli tomu se v NATO pracuje na novém strategickém přístupu, na takzvané "chytré obraně" (smart defence). Tato strategie, kterou potvrdí summit, má za cíl sdílet v rámci nadnárodních projektů schopnosti, znalosti i materiál tak, aby to bylo hospodárnější a efektivnější než v případě, když státy postupují samostatně.

ČR na jednání spolu s dalšími třemi státy visegrádské čtyřky (Slovensko, Maďarsko a Polsko) představí deklaraci, v níž nastíní, jak vidí své budoucí zapojení do jednotlivých projektů aliance a kde vidí priority NATO. Praha se hodlá v tomto směru angažovat třeba v oblasti vrtulníkového výcviku, neboť se společně s Chorvatskem rozhodla vybudovat výcvikové středisko NATO.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

EJPePYO9 24.6.2014 21:09

This inmarfotion is off the hizool!


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (41.3 + 34.6) *

Zpět na přehled