Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Náměstka ministra obrany Fulíka nahradí Šedivý

Náměstka ministra obrany Fulíka nahradí Šedivý

Náměstka ministra obrany Fulíka nahradí Šedivý

3.11.2010 13:16, Zdroj: ČTK

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) odvolal k 8. listopadu svého náměstka Jana Fulíka. Na jeho místo jmenoval exministra obrany Jiřího Šedivého. Informoval o tom v tiskové zprávě. Fulík stál podle dostupných informací za uzavřením dohody s koncernem EADS a Španělskem o výměně jednoho transportního letounu CASA za několik českých bitevníků L-159. Další tři letouny CASA Česko koupilo, teď kvůli tomu čelí kritice Evropské komise. 
    

Šedivý by měl převzít Fulíkovu agendu. Na starosti tedy bude mít zahraniční vztahy a vyzbrojování armády. "S Jiřím Šedivým přichází do resortu ministerstva obrany zkušený mezinárodně uznávaný profesionál," napsal Vondra. Fulíka prý odvolal v souvislosti s celkovou obměnou vedení ministerstva obrany. S ohledem na jeho zkušenosti a odborné kvality mu nabídl odpovídající pracovní zařazení ve prospěch resortu obrany, uvedl ministr. 
    

Jaké konkrétní místo Fulíkovi nabídl, však nechtěl Vondra ani později na tiskové konferenci komentovat. Doplnil jen, že exnáměstek má týden na rozmyšlenou. "Já jsem mu poděkoval za ta léta, která strávil na ministerstvu obrany a pracoval v jeho prospěch," řekl ministr novinářům. 
    

"Nechci vytvářet jakékoliv souvislosti ani dávat jakoukoliv jinou interpretaci než tu, jakou jsem řekl," reagoval pak na dotaz, zda za Fulíkovým odchodem může být i případ transportních letounů. Vondra také nechtěl komentovat otázku, zda o Fulíkově odchodu uvažoval delší dobu. "Má povinnost ve vztahu k vám je informovat o tom, co je, co bude. Jaké myšlenkové pochody se odehrávaly v mé hlavě v posledních týdnech, to, si myslím, není vůbec důležité," doplnil. 
    

Fulíka, který má zkušenosti z práce v českých tajných službách, učinil náměstkem Vondrův předchůdce Martin Barták. Letos v létě zaujal Fulík pozici odvolaného náměstka pro vyzbrojování Jaroslava Kopřivy, který o funkci přišel kvůli přípravě podezřelé zakázky na nákup minometů
    

Zdroje z ministerstva obrany ČTK řekly, že o výměně se uvažovalo delší dobu a nejde o překvapení. "Ministr vždy dával najevo, že si buduje svůj vlastní tým," poznamenal vysoce postavený úředník resortu. Šedivý, dosavadní náměstek generálního tajemníka Severoatlantické aliance, je šéfem Vondrou zřízeného týmu připravujícího takzvanou bílou knihu, tedy plány na novou podobu české armády. Jeho angažmá v NATO skončilo na počátku listopadu. 
    

Kvůli výběru vojenských transportních letadel CASA žene Evropská komise Českou republiku k evropskému soudu. Praha podle jejího prohlášení nedodržela předpisy EU týkající se zadávání veřejných zakázek. Podle komise Česko mělo letadla vybrat na základě celoevropského tendru, ale místo toho o zakázce za 132 milionů eur (téměř 3,5 miliardy korun) rozhodlo bez výběrového řízení
    

Šedivý byl ministrem obrany od září 2006 do ledna 2007 v první vládě premiéra Mirka Topolánka (ODS). Působil rovněž jako náměstek Vondry v době, kdy byl tento politik vicepremiérem pro evropské záležitosti. 
    

Vondra po nástupu do funkce zahájil razantní výměnu vysokých úředníků ministerstva. Svým novým náměstkem jmenoval bývalého poslance ODS Michaela Hrbatu, který nahradil Vondrou odvolaného Františka Padělka. Ministr zároveň jmenoval nového ředitele Úřadu pro dohled nad akvizicemi. Stal se jím František Nadymáček, který ve funkci nahradil Romana Hoštu, odvolaného v souvislosti s podezřelými zakázkami Správy vojenského bytového fondu. Novým ředitelem Vondrova kabinetu se stal Pavel Bulant a funkci generálního sekretáře ministerstva obrany od začátku září zastává bývalý analytik PricewaterhouseCoopers Jan Vylita.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (14.2 + 35.9) *

Zpět na přehled