Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 20. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Náměstek ministra dohadoval provizi za stamilionovou zakázku

Náměstek ministra dohadoval provizi za stamilionovou zakázku

Náměstek ministra dohadoval provizi za stamilionovou zakázku

1.9.2010 07:35, Zdroj: ČTK

Náměstek ministra obrany Jaroslav Kopřiva domlouval provizi za stamilionovou zakázku. Jeho schůzky několik měsíců sledovala Mladá fronta Dnes. Nákup minometů za stovky milionů korun Kopřiva dohadoval spolu s lobbistou Josefem Jindrou. Ministr obrany Alexandr Vondra Kopřivu odvolal a jemu i Jindrovi hrozí trestní stíhání, informoval server iDnes.cz. Na jednání Kopřiva podle serveru mluvil i o tom, jak obejít veřejnou soutěž.

Obří armádní zakázku měla podle Kopřivových a Jindrových plánů získat finská společnost Patria. Aby se vyhnula výběrovému řízení, chtěl Kopřiva vytvořit společný projekt se Slováky. Díky směrnicím Evropské unie totiž není v případě spolupráce dvou států výběrové řízení nutné, napsal server.

Přípravu stamilionového obchodu začala MfD sledovat v polovině února. V té době se ještě řešila kauza nákupu obrněných transportérů Pandur. A MfD získala svědectví od člověka, který detailně znal pozadí celé kauzy, napsal server. Podle jeho svědectví ministerstvo v tichosti chystalo nákup další verze obrněných vozů, tentokrát s minometnou věží. Hlavní roli při tom hrál právě náměstek pro vyzbrojování Kopřiva. Kopřiva a Jindra zástupcům firmy Patria podle serveru na několika schůzkách mimo jiné popisovali, proč se výběrovému řízení vyhnout zrovna společným projektem se Slováky. Odměnou za snadno získanou zakázku mělo být několik procent provize.

Lobbista Jindra uvedl, že procenta "vyfakturují systémem zahraničí-zahraničí jako nějakou sportovní akci". To znamená, že úplatek by nedorazil na české účty a finská společnost by navíc mohla zanést "výdaj" oficiálně do svého účetnictví jako virtuální sportovní akci. Když se zástupce Patrie ptal, kolik budou platit bokem, Jindra mu podle serveru řekl: "Procento nevím přesně. Zřejmě to bude záležet na tom, o jaký objem peněz se bude jednat."

Poté, co MfD ukončila sledování schůzek a všechny jejich účastníky oslovila, dozvěděl se o celé věci i ministr obrany Alexandr Vondra. Kopřivu okamžitě odvolal z funkce a na středu kvůli tomu svolal mimořádnou tiskovou konferenci. Kopřivovi s Jindrou hrozí trestní stíhání pro podezření z úplatkářství, pletich při výběrovém řízení, popřípadě podvodu, napsal server iDnes.cz.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (5.0 + 36.9) *

Zpět na přehled