Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 20. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Nákup letadel CASA provázejí kontroverze, jejich provoz poruchy

Nákup letadel CASA provázejí kontroverze, jejich provoz poruchy

Nákup letadel CASA provázejí kontroverze, jejich provoz poruchy

27.1.2012 11:23, Zdroj: ČTK

Vojáci začali s průzkumem trhu, na jehož základě se chtěli rozhodnout, který výrobce dodá nová transportní letadla. Měla nahradit dosluhující antonovy. Uvažovalo se o letounu C-130 Hercules koncernu Lockheed Martin, vyvíjeném Airbusu A-400M, letounu CASA evropského koncernu EADS či novějších ukrajinských antonovech. 

Červenec 2007 - Armáda musela po zkrácení rozpočtu přehodnotit investice. Padlo rozhodnutí, že se neuskuteční tendr a vojáci se pokusí získat nové stroje výměnou za nepotřebné letouny L-159. 

21. dubna 2008 - Vláda Mirka Topolánka (ODS) schválila návrh memoranda o porozumění s EADS, jež bylo prvním krokem k pořízení letadel CASA. Memorandum bylo podepsáno o dva dny později. 

10. června 2008 - Italská firma Alenia Aeronautica podala na obchod stížnost Evropské komisi, ÚOHS i ministerstvu obrany. 

20. dubna 2009 - Topolánkova vláda, tehdy již v demisi, schválila pořízení čtyř letounů CASA. Jeden měl být získán výměnou za pět bitevníků L-159, tři další pak koupeny s náhradními díly a výcvikem posádek. 

7. května 2009 - Zástupci ministerstva obrany (MO) a společnosti Omnipol podepsali smlouvu o nákupu CASA C-295M. Nákup je jedním z armádních obchodů, za který bývá kritizován bývalý ministr obrany Martin Barták. Kontrakt byl podepsán den před nástupem tehdejšího náměstka Bartáka do ministerské funkce. Za dohodou s EADS a Španělskem podle některých médií údajně stál Bartákův poradce Jan Fulík. Podle médií i některých odborníků byl nákup zřejmě předražený. 

10. ledna 2010 - První z letounů přistál v Praze. Zbylé tři stroje z kontraktu za 3,5 miliardy korun v průběhu roku. 

5. května 2010 - EK pohrozila ČR kvůli výběru letadel soudem kvůli možnému porušení pravidel pro veřejné zakázky. 

 22. července 2010 - Podle deníku E15 Španělé ČR vzkázali, že nemají o L-159 zájem. Podle ministra obrany Alexandra Vondry je na smluvním partnerovi - konsorciu EADS, aby pro bitevníky našlo odbyt v jiné členské zemi NATO.

 3. února 2011 - Jeden ze strojů se při cvičném letu propadl o několik desítek metrů; armáda jim dočasně zakázala létat. 

1. dubna 2011 - Deník Právo uvedl, že armáda bude muset odložit vyslání nových letadel do Afghánistánu, neboť systém ochrany proti raketám, který za 150 milionů korun dodal Omnipol, neprošel zkouškami. Náčelník generálního štábu armády Vlastimil Picek nařídil odstranit nedostatky do 30. dubna. 

4. května 2011 - Armáda opět zastavila provoz letadel CASA. Důvodem byla závada na avionice, která se na jednom ze strojů projevila za letu. Omnipol požádal o prodloužení termínu pro odstranění závad pasivní ochrany letounu do 15. června. 

18. května 2011 - Byl obnoveny lety tří ze čtyř letadel CASA. Výrobce přeinstaloval software a provedl kontrolní lety. 

14. července 2011 - MO najalo právní firmu White&Case, aby analyzovala smlouvy na nákup letounů. V září uvedl deník E15, že z analýzy vyplývá, že smlouvy nelze vypovědět a ministerstvu nezbývá než dál jednat o odstranění závad.

1. srpna 2011 - MO oznámilo, že uplatní vůči Omnipolu sankce za to, že neodstranil závady na systému pasivní ochrany. 

9. října 2011 - Podle ministra obrany Alexandra Vondry se podařilo vyjednat prodloužení záruky na letouny CASA o půl roku. 

31. října 2011 - Armáda opět zakázala lety strojů CASA. Jeden měl před přistáním závadu, při níž mimo jiné vysadil motor. 

15. listopadu 2011 - Vondra řekl, že pokud výrobce do konce května 2012 neodstraní závady, navrhne MO odstoupení od smlouvy. 

24. listopadu 2011 - Evropská komise zastavila řízení vedené proti ČR kvůli výběru letadel CASA pro českou armádu. 

27. ledna 2012 - Deník Právo napsal, že španělský výrobce letadel CASA jako kompenzaci za problémy s letouny vrátí ČR jeden z pěti letounů L-159.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (45.1 + 44.3) *

Zpět na přehled