Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 20. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Náklady na regionální vlaky stoupnou kvůli zdražení kolejí

Náklady na regionální vlaky stoupnou kvůli zdražení kolejí

Náklady na regionální vlaky stoupnou kvůli zdražení kolejí

26.11.2011 16:35, Zdroj: ČTK

Kraje se obávají toho, že se jim příští rok prodraží provoz regionálních vlaků kvůli chystanému zvýšení poplatku za používání kolejí. Předseda Asociace krajů ČR a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) dnes novinářům po zasedání hejtmanů řekl, že jde zhruba o sto milionů korun, o které by stouply ztráty těchto vlaků. Ministerstvo dopravy Haškovu změnu postoje nechápe. Na výši poplatků se úřad s kraji a Správou železniční dopravní cesty (SŽDC) už dohodl.

Podle Haška tak pokračuje spor o dodržování memoranda mezi kraji a ministerstvem dopravy. "Nevíme, jestli vláda nenaplní memorandum v příštím roce nebo naplní," řekl. Memorandum o zajištění peněz pro regionální železniční dopravu s kraji uzavřela v roce 2009 předchozí vláda Jana Fischera. Spory o jeho dodržování se mezi vládou a kraji táhnou měsíce.

Memorandum krajům zaručuje po dobu deseti let roční dotace 2,6 miliardy korun. Tuto částku chtěl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) ročně snížit o stovky milionů Kč. Podle Haška už sice zástupci krajů oznámili dohodu s ministrem Pavlem Dobešem (VV) na tom, že stát dodrží parametry memoranda. "Pak se ukázalo, že si pan ministr Dobeš tu dohodu vysvětluje poněkud jinak," tvrdí Hašek.

Vyjádření hejtmana Haška považuje ministerstvo dopravy za zbytečný výpad, řekla ČTK mluvčí úřadu Květa Kočová. Kvůli zvyšování poplatků za užití železniční dopravní cesty se konala už dvě setkání, na kterých Asociace krajů nové podmínky přijala a úřad považoval celou věc za dohodnutou. Současná změna postoje proto může být jen součástí zostřené předvolební rétoriky, dodala.

Ministr dopravy teď prý podle Haška přišel s tím, že se do prokazatelné ztráty regionálních vlaků, kterou vlakovým dopravcům hradí kraje, započítají i náklady spojené se zdražením železniční dopravní cesty. "Já k tomu nevidím důvod," konstatoval jihomoravský hejtman. Kraje podle něj garantují, že uhradí všechno, k čemu se v memorandu zavázaly. "Ale nejsme ochotni na sebe brát závazek, že budeme platit za vládu," prohlásil. Poplatky za koleje by pro regionální vlaky měly stoupnout od července příštího roku.

Kraje podle Haška potřebují s vládou řešit i další problémy v dopravě, na což v tomto týdnu sám dopisem upozornil premiéra Petra Nečase (ODS). "Vytknul jsem panu premiérovi určitou liknavost jeho ministrů zejména v zavádění mýtného na silnicích nižších tříd a také možnosti takzvaného dynamického vážení," přiblížil obsah listu.

Vedení krajských samospráv podle Haška stále neví, jestli bude do konce roku vydána slibovaná vyhláška, která by krajům umožnila vážit přetížené kamiony na komunikacích nižších tříd. Zavedení mýtného na krajských silnicích, stejně jako vážení kamionů, by podle Haška mělo pomoci chránit obyvatele před kamionovou dopravou.

Mýtné se zatím v ČR vybírá zhruba na 1100 kilometrech dálnic, rychlostních silnic a na 180 kilometrech silnic I. třídy.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (41.6 + 33.1) *

Zpět na přehled