Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 20. 10. 2018

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Náhradní tendry chtějí Lesy ČR vypsat do konce listopadu

Náhradní tendry chtějí Lesy ČR vypsat do konce listopadu

Náhradní tendry chtějí Lesy ČR vypsat do konce listopadu

9.11.2017 13:56, Zdroj: ČTK

Hradec Králové - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) chce do konce listopadu vypsat náhradní tendry na jednotkách, kde mu lesnické firmy předčasně vypověděly smlouvy ztrátové v důsledku lesních kalamit. Nabídky by firmy mohly odevzdávat na přelomu prosince a ledna. Celkový soutěžený objem dřeva k těžbě by mohl být přibližně 7,5 milionu metru krychlových. Na dnešním Sněmu lesníků v Hradci Králové to ČTK řekl generální ředitel LČR Daniel Szórád. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi.

Původně chtěl podnik vypsat náhradní tendry začátkem listopadu, ale vše musel odsunout kvůli bouři Herwart, která ve státních lesích 29. října poničila asi 1,5 milionu metru krychlových dřeva. Kalamitní dřevo z vichřice totiž zásadně změnilo objemy dřeva k těžbě a změnilo i objemy na navazujících pěstebních prací. "Prakticky hotové zadávací dokumenty jsme museli stopnout a znovu je vrátit k přepracování na lesní správy," řekl Szórád.

Možnost vypovědět smlouvy bez sankce daly Lesy ČR firmám na základě usnesení vlády z 25. září. Firmy se tak mohly ke konci letošního roku zbavit pro ně ztrátových dlouhodobých smluv. Ztráty začaly firmy vykazovat, když kvůli nadbytku dřeva na trhu z větrných a kůrovcových kalamit začaly padat ceny dřeva. Firmy přitom musely při platbách Lesům ČR vycházet z cen, které nabídly v soutěžích v minulých letech v době stability cen.

Firmy Lesům ČR začátkem října vypověděly 76 procent kontraktů na lesnické práce, prodej dřeva a těžbu. Z celkem 127 dotčených územních jednotek ke konci letošního roku skončí smlouvy na 96. Do nalezení nových partnerů Lesy ČR na dotčených jednotkách zajistí těžbu zejména prostřednictvím veřejných aukcí.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) dříve uvedl, že kdyby Lesy ČR trvaly na smlouvách, mohlo by to mnoho firem přivést do vážných existenčních problémů s velkými dopady na zaměstnanost a stabilitu sektoru. Ministr připustil, že předčasné ukončení smluv bude mít negativní dopad na zisky podniku. Ministerstvo ani Lesy ČR odhad ztrát pro státní podnik dosud neuvedly.

Firmy ve státních lesích pracují na základě pětiletých tendrů, které jsou každý rok vypisovány na pětinu území Lesů ČR. Vypovězené smlouvy se týkají smluv, které měly končit postupně k 31. prosinci let 2018, 2019, 2020 a 2021.

Možnost výpovědi se netýkala smluv pouze na pěstební činnost a jednotek, jež jsou předmětem aktuálního lesnického tendru 2018+. V tendru 2018+ již firmy ve svých cenových nabídkách mohly na špatnou situaci na trhu se dřevem reagovat.

Nejvíce smluv ke konci letošního roku skončí společnosti PETRA, všech 16. Všechny své kontrakty na lesnické práce a těžbu vypověděly také například firmy 1. písecká lesní a dřevařská, ACLESIA, LDF Rožnov, LST, PROGLES, a firma T.E.P.Z. Firma Uniles z holdingu Agrofert vypověděla 13 kontraktů a dalších 13 si ponechala. Podobně všechny kontrakty nevypověděly další velké firmy na trhu, a to firmy Kloboucká lesní a Stora Enso Wood Products Ždírec. Kloboucká lesní si z 11 kontraktů nechala tři a Stora Enso ze 14 pět.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (20.2 + 28.4) *

Zpět na přehled