Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 18. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Nagyová byla obžalována těsně před prvním výročím svého zadržení

Nagyová byla obžalována těsně před prvním výročím svého zadržení

Nagyová byla obžalována těsně před prvním výročím svého zadržení

6.6.2014 14:32, Zdroj: ČTK

Praha - Výběr událostí v případu Jany Nagyové (nyní Nečasové), která byla obžalována ze zneužití Vojenského zpravodajství:

 

2013:

12. června - Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) provedl zásah na řadě míst v ČR, včetně úřadu vlády.

13. června - V médiích se objevila jména zadržených - šlo mj. o někdejšího poslance ODS Petra Tluchoře, exministra zemědělství Ivana Fuksu, ředitelku premiérova kabinetu Janu Nagyovou, bývalého šéfa Vojenského zpravodajství (VZ) a šéfa Správy státních hmotných rezerv Ondreje Páleníka nebo ředitele Vojenského zpravodajství Milana Kovandu.

14. června - Objevily se podrobnosti o jednotlivých kauzách. Obvinění vyšetřovatelé předali osmi z devíti zadržených. Podle policie stála Nagyová v pozadí dohody mezi takzvanými rebely ODS a vládou z podzimu 2012. Tehdejší poslanci ODS Marek Šnajdr, Ivan Fuksa a Petr Tluchoř se vzdali mandátů, čímž umožnili schválení vládního daňového balíčku. K odstoupení z poslaneckých funkcí byli podle policie motivováni nabídkou členství v orgánech státem řízených společností. Nagyová navíc údajně zneužila VZ ke sledování tří osob, včetně tehdejší manželky premiéra.

15. června - Ostravský soud poslal do vazby šest lidí, včetně Nagyové, Tluchoře a Fuksy. O den později rozhodl soud stejně v případě dalšího exposlance Šnajdra.

16. června - Premiér Nečas oznámil, že následující den podá demisi. Nečas skončil i v čele ODS.

8. července - Vrchní státní zástupce Ivo Ištvan požádal Sněmovnu o vydání Nečase.

16. července - Nejvyšší soud vyňal z pravomoci orgánů činných v trestním řízení exposlance Šnajdra, Tluchoře a Fuksu. Všichni byli propuštěni z vazby. Vrchní státní zástupce následně stáhl žádost o vydání Nečase Sněmovnou.

19. července - Krajský soud propustil Nagyovou z vazby.

28. srpna - Sněmovna byla rozpuštěna; Nečas přestal být poslancem.

21. září - Nečas se oženil s Nagyovou.

31. října - Nejvyšší soud rozhodl, že exposlance Tluchoře, Šnajdra a Fuksu nelze stíhat ani kvůli jednání mimo Sněmovnu. Zároveň rozhodl, že Nečase lze stíhat i za trestné činy, kterých se mohl dopustit před rozpuštěním Sněmovny v srpnu 2013.

 

2014:

21. ledna - Bývalí poslanci Fuksa, Šnajdr a Tluchoř požádali ministerstvo spravedlnosti o odškodnění za morální újmu, ušlý výdělek a náklady na právníky.

11. února - Nečasův advokát oznámil, že policie obvinila expremiéra z podplácení v tzv. kauze trafik pro exposlance.

4. března - Média přinesla informaci, že policie obvinila Nečasovou (Nagyovou) a lobbistu Iva Rittiga kvůli úniku informací z Bezpečnostní informační služby.

14. května - Státní zástupce vyňal případ údajného zneužití Vojenského zpravodajství z kauzy Nagyová. Tato větev případu je podle žalobců objasněna, zatímco ve zbytku kauzy ještě vyšetřování pokračuje.

6. června - Vrchní státní zastupitelství podalo obžalobu ve věci zneužití vojenské tajné služby. Žalobě čelí Nečasová, bývalí šéfové rozvědky Páleník a Kovanda i jejich podřízený, zpravodajec Jan Pohůnek.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (12.9 + 5.4) *

Zpět na přehled