Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 26. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Nadační fond kritizuje zavedení poplatku za podnět na ÚOHS

Nadační fond kritizuje zavedení poplatku za podnět na ÚOHS

Nadační fond kritizuje zavedení poplatku za podnět na ÚOHS

20.10.2017 09:27, Zdroj: ČTK

Brno - Loňské zavedení poplatku za podání podnětu na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) podle Nadačního fondu proti korupci vedlo k dramatickému poklesu úrovně veřejné kontroly dodržování pravidel zadávacích řízení. ÚOHS ale proti změnám v zákoně není.

Až do loňska platilo, že na porušení pravidel veřejných zakázek mohl upozornit kdokoliv. Nově musí každý uhradit nevratný poplatek ve výši 10.000 Kč za každou zakázku, které se podnět týká.

Nadační fond proti korupci uvedl, že od loňského října do začátku srpna letošního roku ÚOHS na základě podnětu zahájil pouze 19 kontrol. Z toho v 16 případech bylo konstatováno porušení zadávacích pravidel. Oproti téměř srovnatelně dlouhému období v roce 2015, kdy bylo podnětem zahájeno 435 kontrol a ve 391 případech bylo konstatováno porušení zákona. Veřejná kontrola zakázek tak prý rapidně klesla.

"Veřejná kontrola zadávacích řízení je podstatným veřejným zájmem, a to zejména teď, když zákon umožňuje téměř bezbřehé změny předmětu zakázky po uzavření smlouvy. Vyžadovat nevratný poplatek od někoho, kdo chce upozornit na protizákonnost a přitom sám nemá na výsledku zadávacího řízení žádný vlastní ekonomický zájem, je jako žádat 10.000 Kč po někom, kdo jde na policii oznámit, že jeho soused bije svoji ženu. Tento stav je nesprávný. Zákon musí být změněn," uvedl Miroslav Cák, právní expert Nadačního fondu proti korupci.

"ÚOHS není součástí zákonodárné moci, je správním orgánem, který aplikuje a vykládá zákonodárcem přijatá pravidla. Nemůže a nebude polemizovat s krokem zákonodárce, který včlenil do zákona o zadávání veřejných zakázek poplatek za podání podnětu, v němž je zpochybňován postup zadavatele," uvedl v reakci mluvčí ÚOHS Martin Švanda. O zákonnosti odmítnutí podnětu už podle něj navícrozhodoval Krajský soud v Brně, podle kterého předmětné ustanovení není protiústavní a nenavrhl tedy jeho zrušení Ústavnímu soudu.

Nadační fond proti korupci ÚOHS kritizuje dlouhodobě. Tvrdí například, že ÚOHS svou nečinností ovlivňuje, kterými stížnostmi na zadávání veřejných zakázek se bude a nebude zabývat. Úřad ale tvrdí, že postupuje v souladu se zákonem.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (32.3 + 31.6) *

Zpět na přehled