Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Náčelník štábu zakázal lety letounům CASA, jeden měl poruchu

Náčelník štábu zakázal lety letounům CASA, jeden měl poruchu

Náčelník štábu zakázal lety letounům CASA, jeden měl poruchu

31.10.2011 16:35, Zdroj: ČTK

Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek opět zakázal lety nových dopravních letounů CASA. Jeden ze strojů měl v neděli těsně před přistáním závadu, při níž mimo jiné vysadil motor. Ministr obrany Alexandr Vondra k případu ustanoví vyšetřovací komisi, sdělila dnes ČTK mluvčí generálního štábu Mira Třebická. Armáda již letos zakázala lety strojů CASA dvakrát. Jednou kvůli "propadnutí" jednoho letadla při cvičném letu, podruhé kvůli závadě na avionice. 

Závada se projevila po návratu stroje ze španělské Sevilly. "Během přistávacího manévru přestal fungovat navigační displej a některé palubní přístroje, následně pak došlo k závadě na pravém motoru," uvedla Třebická. Posádka letadla podle ní v souladu s manuálem letounu pravý motor vypnula a dokončila přistávací manévr jen s jedním motorem. 

Velitel armády Picek okamžitě nařídil zákaz létání na všech letounech CASA, který platí do podrobného vyšetření případu. Vondra zároveň sestaví komisi, jež případ vyšetří. Armáda nebude do konce vyšetřování poskytovat žádné informace, uvedla Třebická. 

V Seville, odkud posádka letadla cestovala, se podle mluvčí štábu cvičili piloti a pozemní personál na instruktory. Ve Španělsku si také armáda u výrobce letadel CASA nechala odhalit příčinu některých závad na těchto strojích. 

Lety nových dopravních strojů armáda pozastavila již v únoru. Tehdy kvůli tomu, že se jeden z nich při cvičném letu propadl o několik desítek metrů. Znovu byly lety pozastaveny také na počátku května kvůli závadě na avionickém systému jednoho z letadel. Zjištěnou chybu v té době do Česka přiletěli odstranit odborníci ze španělské firmy, která stroje vyrábí. 

Kvůli závadám na systému pasivní ochrany letounu uplatňuje ministerstvo obrany od srpna sankce vůči dodavatelské společnosti Omnipol. Za každý započatý den prodlení v dodávce bude obrana strhávat několik desetin promile z ceny systému, která podle původní smlouvy činí 150 milionů korun. 

Ministr obrany Vondra na jednání se zástupcem společnosti Airbus Military nedávno uvedl, že pokud se firmě nepodaří do konce listopadu odstranit nedostatky dopravních letadel, může v krajním případě česká armáda i nadále používat zastaralá transportní letadla Antonov An-26, která již z běžného provozu vyřadila. 

Nákup dopravních letadel CASA byl podle odborníků i médií podezřelý. Kontrakt byl podepsán v roce 2009, den před nástupem tehdejšího náměstka ministra Martina Bartáka do funkce šéfa resortu. Podle Evropské komise Česká republika údajně nedodržela předpisy EU týkající se zadávání veřejných zakázek, když o zakázce za 132 milionů eur (téměř 3,5 miliardy korun) rozhodla bez výběrového řízení.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (30.1 + 37.3) *

Zpět na přehled